U bankomatů si dávejte pozor. Zloději mají novou metodu. Vyberete si peníze, ty ale dostane zloděj

Použití bankomatu může skončit tragicky. To vše kvůli pasti na peníze, což je metoda, která je ve své koncepci jednoduchá a slouží k okrádání uživatelů bankomatů. Podvodníci provedou jednoduchou úpravu automatu a zákazník zůstane bez peněz.

Metoda „past na peníze“ je velmi jednoduchá, ale účinná podvodná metoda, která se zaměřuje na výběr hotovosti z bankomatu. Klíčem k této metodě je upravit samotný bankomat tak, aby se peníze vybírané z bankomatu nemohly dostat do rukou zákazníků.

Celý proces výběru hotovosti je naprosto stejný jako u standardního zabezpečeného bankomatu. Rozdíl je však v tom, že peníze neopouštějí bankomat, nebo je alespoň vybírající nevidí. To je možné díky instalaci jednoduché krytky v místě, kde by se bankovky normálně vysunuly.

Kvůli instalované záslepce není možné peníze vybrat. Aby však podvodníci mohli tyto peníze získat, používají na instalované součásti oboustrannou pásku. Bankovky se na něj přilepí, takže bankomat není schopen vydat hotovost, pokud není vybrána přímo z podavače, jak by se za normálních okolností stalo.

Ochrana proti pasti na peníze je docela obtížná. Zkontrolovat, zda byl bankomat upraven, není snadné. Zaslepovací proužky, které podvodníci používají, není na první pohled snadné rozpoznat. Pokud si však někdo chce ověřit, zda je bankomat bezpečný, může jemně zatáhnout za součástku, která odpovídá za výdej hotovosti, nebo zavřít otvor, kterým bankovky vycházejí z bankomatu. Pokud byl upraven, měl by se kývat.

V případě, že se pokus o výběr hotovosti nezdařil a hotovost jste neobdrželi, ačkoli bankomat tvrdí, že proces proběhl bez problémů, stali jste se pravděpodobně obětí podvodu. V takové situaci se v žádném případě od stroje nevzdalujte.

Pak je nutné co nejdříve kontaktovat provozovatele bankomatu – telefonní číslo by mělo být uvedeno na bankomatu, nebo si ho můžete vyhledat na internetu. Můžete se také zkusit obrátit na infolinku banky a postupovat podle pokynů pracovníka infolinky.

Zdroj: redakce