Tým vědců vytvořil látku, která dokáže slyšet

Výzkumníci z MIT ve spolupráci s uměleckou školou Rhode Island vytvořili látku, která slyší, informovali na webu Nerdist.

I když se to může zdát zvláštní, mohla by být využita v mnoha oblastech, včetně zdravotnických zařízení. Například tričko vyrobené z této látky by mohlo zaznamenávat srdeční tep člověka se srdečními problémy. Nebo by mohlo pomoci nedoslýchavým či nevidomým osobám lépe se orientovat ve světě.

Vlákno je piezoelektrické, což znamená, že při ohybu vytváří elektrický signál. To zahrnuje drastické pohyby, jako je tlačení na materiál, ale také drobné pohyby způsobené zvukovými vlnami. Piezoelektřina se používá například v sonarech, elektronických bicích soupravách nebo v lékařských zobrazovacích zařízeních.

Prestižní časopis Nature zveřejnil recenzovanou studii. Tým chemiků, inženýrů, materiálových vědců a módních návrhářů vytvořil vlákno a podrobil ho mnoha akustickým zkouškám. Testovali také jeho trvanlivost.

V úchvatné sérii videí ukazují vědci svou práci v akci tím, že mluví na košili. Potom dokonce nechají jednu košili mluvit s druhou. Výzkumník vydává různé zvuky, které vysílají vibrace do košile a pohyb vláken vytváří úměrný elektrický proud.

Vlákna mohou také vytvářet zvuk. Elektrickým proudem vyslali záznam, který vlákno převedlo na slyšitelné vibrace. Druhý kus tkaniny pak zachycuje slyšitelné vibrace. Další zajímavou vlastností je, že vlákno dokáže rozpoznat směr zvuku.

Výzkumníci předpokládají celou řadu využití této látky. Navrhují, aby se z vláken utkala inteligentní rybářská síť, která by mohla monitorovat zvuk pod vodou. Další využití materiálu by mohlo být v kosmických lodích a stavebních materiálech pro naslouchání neočekávanému napětí.

Zdroj: nerdist.com