Titanoboa cerrejonensis byl největší had v dějinách Země. Vážil přes tunu
Jen málokteré zvíře si skutečně zaslouží takový humbuk, jakého se mu dostává za to, že je skutečně obrovské. Dinosauři sice často získávají veškerou slávu, ale někteří další gigantičtí tvorové stojí za zmínku. Dnes vás zavedeme na cestu za poznáním jednoho takového predátora: Titanoboa cerrejonensis.
Historie objevu
V severní Kolumbii, v oblasti Cerrejón, se nachází jedno z nejbohatších nalezišť fosilií na světě. Toto naleziště poskytlo světu jednu z nejúžasnějších nálezů v oblasti paleontologie: Titanoboa, obrovský had, který žil přibližně před 66-56 miliony let. Cerrejón je nejlepším a pravděpodobně jediným oknem do kompletního dávného tropického ekosystému na celém světě.
Today is #WorldSnakeDay so I did this quick speedpaint of an idea I had recently. Middle Paleocene South America showing the largest snake ever, Titanoboa cerrejonensis about to crawl ashore to bask next to a very large dyrosaurid crocodyliform and huge podocnemid turtles. pic.twitter.com/BjfC6K6cFk
— Gabriel N. U. (@SerpenIllus) July 16, 2021
Charakteristika
Tento kolosální had byl dlouhý asi 12,8 až 14,3 metru a vážil přes tunu. Byl to největší had, který kdy plazil po Zemi. Titanoboa byl pravděpodobně nejedovatý druh, ale nebyl o nic méně nebezpečný. Byl to predátor ze zálohy, který svoji kořist požíral obrovskými čelistmi. Jeho oblíbenou kořistí byly pravděpodobně obří želvy a krokodýlovité druhy, píše portál IFL Science.
Význam pro vědu
Vzhledem k jeho velikosti bylo nutné, aby v tropech byly průměrné teploty alespoň 30-34 °C. Fosilie nám tak poskytují cenné informace nejen o Titanoboa samotném, ale také o podmínkách, ve kterých žil. To je klíčové pro pochopení minulých klimatických podmínek na Zemi.
Zdroj: IFL Science
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]