Tanky BM Bulat. Stroje, které zastavily Rusy u Černihivu

Černihiv (nebo taky Černigov) je ukrajinské město, které se Rusové od začátku války neúspěšně snaží dobýt. Mimo jiné ji přebírá 1. samostatná obrněná brigáda vybavená tanky BM Bulat. Jedná se o ukrajinské modernizace starých T-64, jak uvedl server Army Recognition. Jaké jsou a co umí?

Černihiv se stal jedním ze symbolů ukrajinského odporu. Bránící se jednotka, 1. samostatná obrněná brigáda, se po několika týdnech bojů stala legendou neporazitelné obrněné formace, která nejenže odráží postupné ruské útoky, ale způsobuje nepříteli těžké ztráty protiútoky.

Navíc mají Ukrajinci k dispozici zdánlivě zastaralou techniku, konkrétně vlastní verzi letitých tanků T-64. Tento sovětský tank ohromil svět téměř před 60 lety. Stroj navržený předním sovětským konstruktérem Alexandrem Morozovem v 60. letech 20. století stanovil novou kvalitu obrněných zbraní.

T-64 – průlomový tank

Tank, původně vyvíjený pod názvem Objekt 432, kombinoval výkonnou výzbroj v podobě hladkého kanonu s revoluční ochranou, kterou zajišťoval inovativní vícevrstvý pancíř. Zmenšení velikosti stroje a počtu členů posádky na tři muže zajistil automatický nakládací systém a mobilitu malá, ale účinná pohonná jednotka.

Teoreticky byl T-64 ideálním tankem, který převyšoval vybavení potenciálních protivníků. O jeho významu svědčí i to, že na rozdíl např. od tanku T-72 byl ve výzbroji pouze sovětských jednotek a nebyl exportován. Avantgardní řešení vyžadovala propracovanost, vysokou technickou kulturu a pečlivou obsluhu, která zahrnovala zajištění kvalitního paliva.

BM Bulat – ukrajinská modernizace tanku T-64

Co bylo před 60 lety avantgardní, je dnes vhodné pro technické muzeum a mohlo by se zdát, že 60 let staré tanky nemají na moderním bojišti co dělat. Ukazuje se však, že tanky T-64, zejména v rukou zkušených tankistů, si mohou vést docela dobře. Zvláště když byly podrobeny promyšlené a moudré modernizaci. Příkladem takových akcí je ukrajinská modernizace tanku T-64, známá jako BM Bulat (také jako T-64BM).

Nezávislá Ukrajina zdědila po Sovětském svazu rozsáhlý zbrojní průmysl a přibližně 4 000 tanků, z nichž více než 2 000 byly tanky T-64. Některé z těchto strojů Ukrajinci důkladně zmodernizovali. U tanku byl změněn zaměřovač, vylepšen stabilizátor kanonu a pohon věže, a především byla radikálně posílena ochrana.

Výbušné reaktivní brnění

Za to je zodpovědný ukrajinský reaktivní pancíř Nůž. Jeho kostky jsou navrženy tak, že výbušné nálože jsou umístěny pod šikmou pancéřovou vložkou. Jeho úkolem není ani tak zesílit pasivní štít, ale i ve spojení s výbušninou vytvořit proud střepin, který vrhá na pancíř penetrátor (obvykle připomínající šíp z materiálu o vysoké hustotě) nebo tvořící kumulativní proud.

Slabým místem tanku zůstává jeho věž, která se zdá být pevně chráněna pancířem je ve skutečnosti chráněna jen částečně. Za jeho charakteristický široký tvar není zodpovědný silný pancíř, ale štíty uspořádané kolem něj, za nimiž je prázdný prostor.

Další slabinou tanku je absence účinného nočního vidění. Přestože byla pro tento stroj vyvinuta vhodná řešení, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery, nakonec nebyla realizována kvůli nákladům. V důsledku toho je schopnost těchto tanků operovat v noci značně omezena.

Ukrajinské Bulaty versus ruské tanky

Modernizované ukrajinské Bulaty prošly křtem ohněm během bojů s proruskými separatisty v Donbasu. Operovali zde s různými úspěchy a mnoho tanků bylo poškozeno. Díky těmto bojům však ukrajinské obrněné jednotky získaly neocenitelné zkušenosti. Právě tyto zkušenosti se vyplatily během války s Ruskem.

Samostatná obrněná brigáda vybavená tanky BM Bulat brání město Černihiv od začátku války. Tři prapory tanků (pravděpodobně 54 strojů, tedy ne v plné síle) podporované Teritoriální obranou zastavily útok ruské 36. armády, která měla obchvátit Kyjev z východu. Černihiv i přes velmi těžké škody a smrt mnoha civilistů nebyl dobyt a ukrajinské obrněné jednotky zničily nejméně několik desítek nepřátelských tanků.

Obrněná brigáda se stala spolu s bráněným městem jedním ze symbolů této války, příkladem mimořádného hrdinství a zároveň efektivity moderní obrněné jednotky, která se stává den ode dne legendárnější. Ukrajinské úspěchy jsou o to pozoruhodnější, že tanky BM Bulat, které jsou modernizované, ale stále téměř 60 let staré konstrukce, bojují proti novějším ruským strojům, včetně tanků T-80 nebo poměrně moderních tanků T-90.

V tomto kontextu je třeba ukrajinskou modernizaci T-64 považovat za úspěch. Navzdory svým nedostatkům mohou modernizované staré tanky za relativně nízkou cenu v kombinaci s dobrým výcvikem a vysokou morálkou vytvořit novou kvalitu, která odpovídá výzvám moderního bojiště.

Zdroj: armyrecognition.com