Tank K2 má příliš slabý pancíř. Prorazí ji raketa Bulsae-5 ze Severní Koreje a ruská raketa Kornet

Jihokorejci bijí na poplach, že tank K2, vyvinutý společností Hyundai Rotem a zakoupený Polskem, je příliš slabě pancéřovaný. Jeho čelní pancíř nezastaví rakety Bulsae-5, které používá Severní Korea. Špatnou zprávou pro Polsko je, že rakety Bulsae-5 jsou licenční verzí ruských raket 9M133 Kornet.

Nejnovější severokorejská protitanková střela Bulsae-5 (v západních médiích označovaná také jako Phoenix-5 nebo Firebird-5) proráží čelní pancíř jihokorejského tanku K2 Black Panther. Severní Korea má zbraň schopnou zničit jakýkoli tank jihokorejských ozbrojených sil – jak starší modely K1, tak nejnovější K2, jak píše server Frontier.

Střela Bulsae-5 je údajně schopna prorazit až 120 mm RHA (jednotný válcovaný pancíř), což je dostatečné k tomu, aby zničila tank K2 a všechna méně obrněná bojová vozidla. Jako řešení tohoto problému Korejci uvádějí potřebu co nejrychleji zdokonalit a zavést pro K2 aktivní obranný systém, který by byl schopen zničit přilétající střely ještě předtím, než zasáhnou pancíř.

Polské tanky K2 – přídavné pancéřování

Podle současných plánů má být K2 nejpočetnějším tankem polské armády. Polsko může do služby nasadit až 800 strojů tohoto typu, z nichž prvních 180 již objednaných se z hlediska pancéřování neliší od strojů používaných v Koreji.

Očekává se, že situace se zlepší až s vývojem varianty K2PL, která má být – stejně jako varianta K2 pro Norsko (K2NO) – lépe pancéřována díky použití účinnějšího a těžšího čelního pancíře korby a věže. Plánuje se také použití dodatečného reaktivního pancíře a aktivního obranného systému, jak uvádí server Army Recognition.

Problémem je, že vývoj a výroba nové, lépe chráněné varianty K2 trvá dlouho a pravděpodobně se protáhne nejméně do roku 2026. Modernizaci komplikuje také skutečnost, že Polsko očekává sladění dvou protichůdných předpokladů, a to zvýšení odolnosti tanku při zachování nízké (až 60 tun) hmotnosti.

Bulsae-5 nebo Kornet z Koreje

Problém je umocněn skutečností, že raketa Bulsae-5 je severokorejskou licenční verzí ruské těžké protitankové střely 9M133 Kornet. Přestože její řešení nejsou nejmodernější, její značná velikost a bojová hlavice činí z rakety výkonnou zbraň, jak píše web Military Today.

Ruská raketa 9M133 Kornet, vyvinutá již v minulém století, váží 27 kg a hmotnost celého kompletu včetně odpalovacího zařízení a stativu dosahuje 64 kg. Kornet je 120 cm dlouhý, má průměr 152 mm a dosah 5,5 km (existují verze s dosahem 8-10 km). Průbojnost této zbraně se odhaduje na 120-130 cm RHA, kryté přídavným reaktivním pancířem, jak píše server Army Technology.

Přestože Rusko používá Kornety během bojů na Ukrajině (a přichází tak o své zásoby), jedná se o střelu, kterou je ruský průmysl schopen vyrábět sám navzdory sankcím. Lze tedy předpokládat, že zásoby těchto zbraní budou doplněny.

Tím se vytvoří několikaleté časové okno, ve kterém mohou Rusové zničit i polské tanky zásahem do jejich nejodolnější, nejlépe chráněné části, kterou jsou čelní plochy korby a věže.

Zdroj: redakce, frontierindia.com, military-today.com, armyrecognition.com, army-technology.com