Starobylá DNA nalezená ve vzorcích půdy ukazuje, že mamuti a divocí koně přežili o tisíce let déle, než se předpokládalo

Pouhá lžíce půdy vytěžená z kanadského permafrostu otevírá rozsáhlé pohledy do dávného života v Yukonu. Tyto informace odhalují nové bohaté informace a přepisují předchozí názory na dynamiku vymírání, data a přežití megafauny, jako jsou mamuti, koně a další dávno ztracené formy života, píše server Phys.

Americké přírodovědné muzeum a administrativa Yukonu představují 30 000 let starý záznam DNA o minulých prostředích, získaný z vrtaných permafrostových sedimentů vytěžených v oblasti Klondike v centrálním Yukonu. Vědci použili technologii zachycení a obohacení DNA, aby izolovali a pozoruhodně podrobně rekonstruovali kolísající společenstva živočichů a rostlin v různých časových bodech během přechodu pleistocénu do holocénu, nestabilního klimatického období před 11 000-14 000 lety, kdy vymizela řada velkých druhů, jako jsou mamuti, mastodonti a šavlozubé kočky.

Dávné ekosystémy rekonstruovali pomocí drobných vzorků půdy, které obsahují miliardy mikroskopických genomových sekvencí živočišných a rostlinných druhů. Dávné ekosystémy rekonstruovali pomocí drobných vzorků půdy, které obsahují miliardy mikroskopických genomových sekvencí živočišných a rostlinných druhů. Analýza odhalila, že mamuti a koně byli na prudkém ústupu již před klimatickou nestabilitou, ale nezmizeli okamžitě v důsledku nadměrného lovu člověka, jak se dříve předpokládalo.

DNA ukázala nové poznatky

Důkazy DNA totiž ukazují, že mamut srstnatý i severoamerický kůň přetrvali až do doby před 5 000 lety, čímž se dostali do středního holocénu, tedy do intervalu začínajícího zhruba před 11 000 lety, v němž žijeme dnes. V průběhu raného holocénu docházelo v prostředí Yukonu k rozsáhlým změnám. Dříve bohaté travnaté plochy byly zaplaveny keři a mechy, druhy, které už nedokázala udržet na uzdě velká pasoucí se stáda mamutů, koní a bizonů. Dnes se pastvinám na severu Severní Ameriky nedaří, částečně proto, že zde nejsou žádní „ekologičtí inženýři“ z řad megafaunů, kteří by je spravovali.

„Mamuti sice navždy zmizeli, ale koně ne,“ říká Ross MacPhee z Amerického přírodovědného muzea, další spoluautor. „Kůň, který žil na Yukonu před 5 000 lety, je přímo příbuzný dnešnímu druhu koně, Equus caballus. Z biologického hlediska je tedy kůň původním severoamerickým savcem a jako s takovým by se s ním mělo zacházet.“

Zdroj: phys.org