Společnost SpaceX přerušila start družice Starlink. Jednalo se již o druhé přerušení startu během necelého týdne

Je 18. července 2023 a mlha zahaluje raketu Falcon 9 společnosti SpaceX na startovací rampě na Vandenbergově vesmírné základně v Kalifornii. Plánovaný start byl však přerušen pět vteřin před koncem odpočítávání, uvádí zdroj Space.

Společnost SpaceX podruhé během necelého týdne přerušila start rakety. Jedna z raket Falcon 9 této společnosti měla ve středu 18. července ve 22:25 kalifornského času vynést z Vandenbergovy vesmírné základny celkem 15 internetových satelitů Starlink. K tomu však nedošlo. Startovní tým vše odvolal, když na odpočítávadle zbývalo pouhých pět vteřin.

„Existují tisíce způsobů, jak se start může pokazit, a jen jeden, jak může dopadnout dobře,“ řekl Zach Luppen ze SpaceX během internetového přenosu plánovaného startu. „Kvůli tomu jsme na zemi přehnaně opatrní. A pokud tým nebo letoun uvidí cokoli, co se jen trochu nezdá, zastaví odpočítávání.“

Velmi podobná slova pronesl Atticus Vadera ze společnosti SpaceX 14. července poté, co startovací tým odvolal plánovaný start rakety Falcon 9 s 54 družicemi Starlink z floridského kosmodromu Cape Canaveral. Tato raketa následujícího dne vzlétla bez nehody a uskutečnila svou rekordní 16. misi.

Není jasné, co bylo příčinou přerušení posledního startu. Tým mise během internetového vysílání, které skončilo krátce po přerušení startu, problém neupřesnil. Počasí bylo dostatečně dobré pro start, a to i navzdory husté mlze na základně.

Raketa i družice Starlink jsou v dobrém stavu a SpaceX hodlá brzy odstartovat znovu. Dle prohlášení na Twitteru proběhne příští start dnes.

Zdroj: Space.com