Smajlíci: Věk, pohlaví a národnost ovlivňují interpretaci emoji. Nevidíme je všichni stejně

Emoji, která pro jednoho člověka vyjadřuje štěstí, může pro jiného znamenat něco úplně jiného. A to se může lišit podle našeho věku, pohlaví a národnosti, píše uznávaný web NewScientist.

Dvakrát se zamyslete, než na zprávu odpovíte pouze smajlíkem – interpretace se v očích příjemce může lišit. Muži a ženy se liší v tom, jak hodnotí výrazy obličeje. Ruth Filiková z University of Nottingham ve Velké Británii a její kolegové se zamýšleli, zda pohlaví osoby, stejně jako další faktory, také ovlivňuje jejich interpretaci emoji.

Pro zjištění více informací oslovili 253 Číňanů a 270 Britů ve věku 18 až 84 let s přibližně rovným rozdělením mužů a žen, aby se zúčastnili online průzkumu.

Výzkumníci vybrali 24 emoji, které reprezentovaly jednu ze šesti emocí: štěstí, znechucení, strach, smutek, překvapení nebo hněv (na základě doporučených, které se objeví, když tyto slova napíšete). Byly zde čtyři emoji pro každou emoci, reprezentující různé designy používané společnostmi Apple, Windows, Android a WeChat. Každý účastník pak přiřadil emoji k emoci, která podle něj byla nejlepší shoda.

Odhalení výrazných rozdílů v interpretaci

Ženy měly větší pravděpodobnost, že svá emoji přiřadí k týmž emocím, které vybrali výzkumníci, ve srovnání s muži. Může to být proto, že ženy jsou lepší v rozpoznávání výrazů obličeje, možná proto, že navazují více očního kontaktu, podle týmu.

Mladší účastníci také lépe přiřazovali emoji k emocím než jejich starší protějšky, možná proto, že je používají častěji.

Mezitím britští účastníci přiřadili emoji k emocím lépe než čínští účastníci, což může být způsobeno tím, že druhá skupina používá emoji jiným způsobem. „Například bylo naznačeno, že lidé v Číně málokdy používají emoji štěstí k vyjádření štěstí, místo toho ho používají pro negativní významy, jako je sarkasmus,“ podle výzkumníků. Když někomu posíláte zprávu s emoji, nemůžete prostě předpokládat, že to vidí stejně jako vy.

Zdroj: NewScientist