Slováci posilují protivzdušnou obranu. Systém MANTIS bude chránit slovenské nebe
Slovensko je jednou ze zemí NATO sousedících s Ukrajinou a zároveň jedním z největších přispěvatelů pomoci zemi, která se brání ruské agresi. Z těchto důvodů je Slovensko obzvláště zranitelné vůči úmyslným útokům, ale i náhodným narušením vzdušného prostoru. Aby jim Německo zabránilo, darovalo v rámci spojenecké solidarity Slovensku zdarma a na dobu neurčitou moderní protiletadlové systémy MANTIS, jak píše server Teraz. Vysvětlujeme, co je tento systém zač.
MANTIS je vylepšenou verzí systému Skyshield, který původně vyvinula společnost Oerlikon, dnes součást německé zbrojní skupiny Rheinmetall. Byl vyvinut k ochraně kasáren a základen německého kontingentu v Afghánistánu, ale nikdy tam nebyl nasazen. Jedná se především o systém C-RAM pro ničení přilétajících raket, dělostřeleckých granátů a minometných granátů. Může však bojovat i proti klasickým létajícím cílům, jako jsou letadla a vrtulníky.
Každá baterie systému MANTIS se skládá z velitelského stanoviště, dvou radarů a šesti kanónů GDF-020 ráže 35 mm. Baterie může být rozšířena na maximálně osm děl. Děla se otáčejí o 360 stupňů a vertikálně se zvedají až o 85 stupňů. Děla mají rychlost střelby až 1 000 ran za minutu a střílejí moderní municí AHAED.
Ta se vyznačuje tím, že na cíl útočí oblak 152 wolframových křidélek uvolněných ze střely v předem naprogramovaném bodě balistické trajektorie.
Radar je schopen zachytit cíl do dvou sekund od jeho detekce, což při zohlednění jeho dosahu a rychlosti potenciálních cílů dává přibližně 20-30 sekund na reakci. Jakmile je cíl zachycen, radar automaticky přidělí úkol zničit cíl jednomu z děl, které vypálí sérii 36 střel.
Celková doba od zachycení cíle do zahájení palby je 4 sekundy. Systém může bojovat proti několika cílům současně. Radar s dosahem přibližně 20 km a schopností detekovat cíle s efektivní odraznou plochou 0,01 m² doplňují elektrooptické senzory: kamera s viditelným světlem a infračervená kamera, uvádí web Army Technology.
Velitelské stanoviště je zabudováno do posuvného kontejneru. Systém obsluhují čtyři vojáci, z nichž tři se podílejí na monitorování vzdušného prostoru a čtvrtý na velení. Stanoviště lze propojit s různými datovými a komunikačními sítěmi, aby se zlepšilo povědomí o situaci a schopnost odhalit, sledovat a měřit blížící se bojové látky ve vzduchu v co nejkratším čase. Po aktivaci vojákem na velitelském stanovišti funguje systém zcela automaticky, ale voják může v případě potřeby vždy zrušit rozhodnutí počítače o útoku na konkrétní cíl.
Zdroj: redakce, teraz.sk, army-technology.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]