S tímto si 50 let vědci lámali hlavu. Nyní však hádanku rozlouskli

Němečtí vědci tvrdí, že našli odpověď na otázku, jak vznikly záhadné kruhy v trávě v Namibii, známé jako „vílí kruhy“. Vědci hledají řešení této záhady již více než 50 let, jak píše server DW.

Doposud byly zvažovány dvě teorie týkající se tohoto jevu. Podle jednoho z nich kruhy způsobili termiti. Podle odborníků z německé univerzity v Göttingenu je správná druhá teorie, podle níž je tento jev důsledkem vodního stresu rostlin.

Záhadné kruhy v Namibii

Tyto kruhy se nacházejí v poušti Namib. Mají průměr několik metrů a vyskytují se v rozestupech. Podle německých vědců souvisí záhadné kruhy se srážkami. Aby odborníci ověřili svou domněnku, nainstalovali do kruhů a jejich okolí senzory vlhkosti. Přístroje měřily obsah vody v půdě v půlhodinových intervalech. Výzkum probíhal v deseti oblastech Namibie, a to od období sucha v roce 2020 do konce období dešťů v roce 2022.

Pozorování půdní vlhkosti ukázalo, že trávy v okolí kruhů byly velmi ochuzeny o vodu, což pravděpodobně přispělo k úhynu trav uvnitř kruhů. Během studie vědci analyzovali trávy, jejich kořeny a výhonky a případné poškození kořenů termity.

Vyřešení záhady

Výzkum vědcům umožnil přesně zaznamenat, jak růst nově vznikajících travin kolem kruhů ovlivňuje obsah vody v půdě uvnitř kruhů a v jejich okolí. Během studie odborníci zkoumali rozdíly v infiltraci vody mezi vnitřním a vnějším okruhem.

Analýza rostlin ukázala, že asi deset dní po skončení deště začaly trávy v kruzích odumírat, zatímco trávy na vnitřní ploše kruhů vůbec nevyklíčily. Dvacet dní po dešti byly trávy v porostech již zcela odumřelé a zažloutlé, zatímco ty uvnitř byly zelené.

Když vědci prozkoumali kořeny trav v kruzích a porovnali je se zelenými trávami venku, zjistili, že kořeny v kruzích jsou stejně dlouhé nebo dokonce delší než kořeny venku. To naznačuje, že rostliny vynakládají úsilí při hledání vody a tím tvoří tyto kruhy. Zároveň vědci nenašli žádné důkazy o tom, že by se termiti živili kořeny. Teprve asi po 50-60 dnech po skončení dešťů se na odumřelých travách začalo projevovat poškození kořenů.

Zdroj: dw.com