Ruští vědci pěstují melouny na nejchladnějším místě planety. Použili k tomu speciální fytokomplex

Ruští vědci vypěstovali skutečné melouny na nejchladnějším místě naší planety – na antarktické stanici Vostok. Za 103 dní se jim podařilo sklidit osm melounů!

Rostlina byla pěstována ve speciálně vytvořeném fytokomplexu, který byl vyvinut v Agrofyzikálním ústavu. Rostliny byly vysazeny v dubnu, v květnu ručně opyleny a v červenci byly ochutnány první melouny.

„Výsledky pokusu jsou impozantní – podařilo se nám vypěstovat melouny v nejtvrdších podmínkách Antarktidy, chuťově a aromaticky nijak horší než domácí! Velikost plodů dosáhla až 13 cm v průměru a jejich hmotnost až 1 kg. Všichni polárníci samozřejmě rádi vzpomínali na chuť léta. Pozitivní emoce přineslo i pozorování klíčících semen, jejich růst a výskyt plodů a jejich zvětšování,“ dělí se o své dojmy Andrej Tepljakov, vedoucí geofyzik Arktického a antarktického výzkumného ústavu.

V blízké budoucnosti očekávají polárníci neméně působivou úrodu okurek.

Experiment probíhá v rámci 68. ruské antarktické expedice společně s vědci z Agrofyzikálního výzkumného ústavu a Ústavu lékařských a biologických problémů Ruské akademie věd.

Vostok je celoroční ruská stanice v Antarktidě, která byla založena v roce 1957. Nachází se téměř v samém středu kontinentu, v místě, kterému se přezdívá „studený pól planety“. V roce 1983 zde byla zaznamenána rekordně nízká teplota -89,2 °C. Dokonce i v létě zde zřídkakdy vystoupá teplota nad -30 °C.

Zdroj: RBTH