Rusové chtěli sestřelit svůj starý satelit. Poškodili Mezinárodní vesmírnou stanici

Rusové se pokusili sestřelit svůj starý satelit, ale omylem poškodili Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Znepokojení nad incidentem vyjádřili Američané, píše CNN.

Administrativa prezidenta Joea Bidena je znepokojena víkendovým testem ruské protisatelitní zbraně, která měla zničit starou sovětskou družici a vytvořit na oběžné dráze nebezpečné pole trosek, uvedla v pondělí televize CNN. V pondělí se astronauti na ISS museli chránit před částmi zničené družice.

Trosky na oběžné dráze letěly k ISS
Zdroje z administrativy CNN uvedly, že Rusko mělo ze země odpálit raketu, která by družici zničila. Velitelství ozbrojených sil USA pro vesmír (SPACECOM) potvrdilo, že na oběžné dráze došlo k vzácnému a potenciálně nebezpečnému „incidentu, při němž vznikly trosky“, ale neposkytlo žádné podrobnosti o příčině.

Podle odborníka na sledování družic Jonathana McDowella z Harvardovy univerzity se podle prvních indicií jedná o zničení staré a již několik desetiletí nefunkční sovětské družice Cosmos-1408, přičemž oblak trosek vyvolaný nárazem ohrožoval blízkou Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Na totéž upozornila společnost Seradata, britská společnost zabývající se satelitními daty.

„Ačkoli není formálně potvrzeno, že mrak trosek vznikl při testu protisatelitní zbraně (ASAT), oběžné dráhy obou objektů byly relativně blízko a to mohlo vytvořit nebezpečí.“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

V obavách z mraku letícího poblíž se astronauti na palubě ISS museli evakuovat do modulů Crew Dragon a Sojuz, aby se v případě potřeby vrátili na Zemi.

Jedná se o další takový incident v posledních dnech. Ve čtvrtek byla stanice nucena manévrovat a přejít na vyšší oběžnou dráhu, aby se vyhnula srážce s dalším oblakem kosmického smetí.

Jak upozorňuje CNN, problém vesmírného odpadu, tedy odpadu, který po sobě zanechávají rakety vyslané do vesmíru a stále častěji i testy protisatelitních zbraní, je pro astronauty stále větším problémem. Vzhledem k velké rychlosti, kterou se objekty na oběžné dráze pohybují, představují hrozbu i ty nejmenší úlomky.

Zdroj: CNN