Rusko testuje platformu Marker. Jedná se o autonomní víceúčelové vozidlo

Ruská nadace pro perspektivní výzkum (FPI) ve spolupráci se společností NPO Androidnaja technika testuje prototypy autonomních víceúčelových pozemních vozidel Marker. Podle technického popisu se jedná o hlasově ovládaný systém, který se může osvědčit mimo jiné v roli protiletadlové obrany, informuje portál Popsci.

Jevgenij Dudorov, výkonný ředitel společnosti NPO Androidnaja Technika, řekl ruské tiskové agentuře RIA Novosti, že platforma Marker byla úspěšně testována jako systém protivzdušné obrany pro ničení malých bezpilotních letounů (UAV) krátkého dosahu, včetně dronů kamikadze.

„Provedli jsme řadu testů týkajících se boje s bezpilotními letouny; když drony letí, platforma je automaticky detekuje a zasáhne je prostředky na bojovém střeleckém modulu,“ řekl.

Ruský víceúčelový robot
Marker je robotická pásová plošina, ale byla vyvinuta i kolová verze. Jedna z novějších variant je vybavena radarem schopným rozpoznat vzdušné cíle s malým rozptylem a předat jejich souřadnice modulu. Jakmile je cíl lokalizován, systém na něj vystřelí standardním kulometem.

Duborov prozradil, že Marker používá nejmodernější model neuronové sítě, který mu pomáhá zaměřit nepřátelská letadla. Dodal, že algoritmy pro účinné ničení vzdušných cílů byly vyvinuty speciálně pro tuto platformu.

Modul protivzdušné obrany krátkého dosahu Marker se může otáčet rychlostí 350 stupňů za sekundu. Podle Duborova dosud nikdo nevyvinul palebný komplex s takovou rychlostí otáčení.

Oleg Martjanov, ředitel Národního centra pro vývoj technologií a základních prvků robotiky při FPI, zase tvrdí, že Marker se ovládá hlasovými povely prostřednictvím tabletu. Dosah tohoto bezdrátového spojení pro výměnu dat je 2 až 5 km. Tvůrci markerů zdůrazňují, že byly navrženy tak, aby je bylo možné snadno vylepšovat.

Plánuje se vybavení platformy bezpilotními letouny, které mohou operovat v roji. Drony budou schopny směrovat markery, provádět průzkum a fungovat jako oběžná munice. Očekává se, že jejich dolet bude až 500 km.

Zdroj: popsci.com