Rusko chce legalizovat softwarové pirátství v reakci na sankce uvalené kvůli invazi na Ukrajinu

Rusko v reakci na sankce uvalené kvůli invazi na Ukrajinu zvažuje vydávání licencí na používání zahraničních patentů na software, databáze a design čipů a legalizaci porušování autorských práv k softwaru, napsali na webu The Register.

Podle ruské podnikatelské publikace Kommersant jsou ve vládním dokumentu vypracovaném 2. března nastíněna možná opatření na podporu ruské ekonomiky, která čelí rozsáhlým obchodním omezením ze strany USA, Velké Británie a Evropy a stahování podniků.

Společnosti jako Apple, Oracle, Microsoft a SAP zastavují prodej (i když neukončují služby stávajícím zákazníkům), Rusko zavedlo daňové úlevy pro technologické firmy a odklady odvodů pro pracovníky v IT, aby si během konfliktu udrželo své klíčové zdroje a talenty.

Dokument z 2. března navrhuje nucené licence na patentovaný software, databáze a návrhy čipů a uvažuje o zrušení trestní a správní odpovědnosti za porušení softwarových licencí, ale pouze pro držitele práv ze zemí, které podporují sankce proti Rusku.

Společnosti uvnitř Ruska a externí firmy ze zemí, které se neodvážily vyjádřit svůj názor na invazi a ostřelování civilistů, by se měly dočkat pokračující právní ochrany svého duševního vlastnictví, ať už stojí cokoli.

Nucená licence by byla povolena podle článku 1360 občanského zákoníku Ruské federace, který zní v překladu takto:

Vláda Ruské federace má právo v případě mimořádné situace související se zajištěním obrany a bezpečnosti státu, ochrany života a zdraví občanů rozhodnout o využití vynálezu, užitného vzoru nebo průmyslového vzoru bez souhlasu majitele patentu, přičemž ho o tom co nejdříve vyrozumí a zaplatí mu přiměřenou náhradu.

Zdá se, že chce Kreml poskytovat organizacím licence na používání patentovaných technologií bez souhlasu držitelů patentů, a to za určitou úplatu.

Zdroj: theregister.com