První hovězí svíčková vytištěná na 3D tiskárně. Takhle chutná digitální jídlo

Tým vědců z Ósacké univerzity v Japonsku vyrobil první 3D tisk hovězího masa Wagyu na světě pomocí kmenových buněk izolovaných z japonskéhých krav, informoval portál Nature.com

Výzkumníci, vědci a šéfkuchaři již několik let dělají velké pokroky v oblasti potravinářských biotechnologií. Kuchyně budoucnosti bude digitální a technologie v ní budou hrát klíčovou roli.

V případě syntetického masa je cílem digitálního vaření poskytnout ekologicky šetrnou a udržitelnou alternativní metodu k současné metodě, která stále reprodukuje tvar, strukturu a chuť skutečného masa. K výrobě syntetického masa se používají kmenové buňky zvířete, které spolu s pokročilou technologií dokáží reprodukovat potravinu.

Vědci z japonské univerzity v Ósace vytvořili 3D tiskem svíčkovou Wagyu. Vysoce ceněné japonské hovězí maso Wagyu (z něhož je odvozeno hovězí maso Kobe) se vyznačuje mramorováním, což je důsledek obsahu tuku ve svalové tkáni masa.

„Zdokonalením této technologie bude možné nejen reprodukovat složité struktury masa, jako je například krásné mramorování hovězího masa Wagyu, ale také mírně upravovat tukové a svalové složky,“ říká vědec Michiya Matsusak.

Syntetické maso: udržitelnost a technologické inovace
Napodobit strukturu, vlastnosti a především chuť masa Wagyu je jistě velmi obtížný úkol, protože je třeba vytvořit filet z masa, ale bez použití masa. Jak se ale syntetické maso vyrábí? K překonání tohoto problému použili japonští vědci dva typy kmenových buněk: hovězí satelitní buňky a kmenové buňky získané z tukové tkáně.

„Na základě histologické struktury hovězího masa Wagyu jsme vyvinuli metodu 3D tisku, která dokáže vytvořit složité struktury na míru, jako jsou svalová vlákna, tuk a cévy,“ uvedl vedoucí vědecký pracovník Dong-Hee Kang.

O potravinářských biotechnologiích v budoucnu jistě ještě hodně uslyšíme. Podle některých zdrojů dosáhne odvětví kultivovaného (nebo syntetického) masa do roku 2025 tržní hodnoty 214 milionů dolarů a v roce 2032 vzroste na 593 milionů dolarů.

V současné době je cílem snížit přítomnost intenzivního zemědělství, a tedy i znečištění způsobené tímto zemědělstvím, a snížit velmi vysoké výrobní náklady syntetického masa, aby se přiblížilo konkurenci masa konvenčního. Znamenalo by to významný krok vpřed z hlediska technologických inovací, dobrých životních podmínek zvířat a udržitelnosti životního prostředí.

Zdroj: Nature.com