Průlomový objev umožňuje jednoduchou, levnou a ekologickou výrobu vodíku

Vodíkové palivo by se v budoucnu mohlo stát čistým a hojným zdrojem energie, pokud vědci najdou způsob, jak ho vyrábět prakticky, levně a bez fosilních paliv, píše server Science Alert.

Vědci z Kalifornské univerzity v Santa Cruz nyní popsali poměrně jednoduchou metodu využívající nanočástice hliníku, které jsou schopny oddělit kyslík od molekul vody a ponechat plynný vodík. Tento proces poskytuje velké množství vodíku a funguje při pokojové teplotě. To odstraňuje jednu z hlavních překážek výroby vodíkového paliva: velké množství energie potřebné k jeho výrobě stávajícími metodami.

Technologie navíc funguje s jakýmkoli druhem vody, včetně odpadní a mořské.Klíčem je použití kovového galia, které umožňuje reakci s vodou. Reakce hliníku, galia a vody je známá již desítky let, ale zde ji tým optimalizoval a vylepšil několika specifickými způsoby. Pomocí skenovací elektronové mikroskopie a rentgenové difrakce se výzkumníkům podařilo najít nejlepší směs hliníku a galia, která vyrábí vodík s největší účinností: 3:1 ve prospěch galia.

Slitina bohatá na galium má dvojí úlohu: pomáhá odstraňovat povlak oxidu hlinitého (který by normálně blokoval reakci s vodou) a vytvářet nanočástice hliníku, které umožňují rychlejší reakci. Metoda míchání není podle vědců složitá a kompozitní materiál lze skladovat nejméně tři měsíce, pokud je ponořen do cyklohexanu, který jej chrání před vlhkostí, jež by jinak snížila jeho účinnost.

Hliník je mnohem rozšířenější a snáze dostupný než galium, protože jej lze získat z recyklovaných materiálů. Přitom lze gallium uchovat a opakovaně použít, aniž by ztratilo svou účinnost.

Zdroj: sciencealert.com