Předpovědět výsledek fotbalového zápasu je dnes mnohem jednodušší, tvrdí síťoví vědci z Dublinu

Vědci v oblasti síťových věd provedli analýzu více než 87 000 zápasů, které byly odehrány v průběhu 26 let v evropských fotbalových ligách mezi lety 1993 a 2019. Na jejím základě tvrdí, že předvídat výsledek zápasu je dnes mnohem jednodušší, píše se na Popularmechanics.

Pouhé minuty nebo dokonce vteřiny fotbalového zápasu mohou rozhodnout o vítězství, které tým vynese v tabulce o kus výš. V případě prohry zase naopak může hrozit i úplný odchod z ligy. A přesně tohle je pravděpodobně základem vzrušení, které dělá z fotbalu sport, při němž jsou nervy napjaté jako struny do posledního hvizdu rozhodčího. Vědecký výzkum z konce roku 2021 však naznačuje, že tento druh vzrušení se stává minulostí.

„Svou kariéru jsem začal jako síťový vědec, ale jako člověk jsem velkým fanouškem a příznivcem fotbalu. Měl jsem pocit, že bych možná mohl využít některé metody ze síťové vědy k předpovědím výsledků fotbalových zápasů,“ říká Taha Yasseri, hlavní autor studie a docent sociologie na University College v irském Dublinu.

Yasseri a jeho kolega Victor Maimone vytvořili databázi více než 87 000 zápasů, které pokrývají období 26 let v evropských fotbalových ligách. Pro zjednodušení se rozhodli vyloučit z analýzy remízové zápasy a zaměřili se pouze na zápasy s výhrou nebo prohrou. Pro každý nový zápas zjistili rozdíl mezi skóre dvou týmů v síti a tuto hodnotu zapojili do algoritmu logistické regrese, aby předpověděli pravděpodobnost výsledku jejich dalších zápasu. Logistická regrese je klasifikační algoritmus, který pomáhá přiřadit data do diskrétních skupin, například označit e-maily jako spam nebo ne.

Na základě této práce Yasseri říká, že předvídatelnost výsledků zápasů hraných před deseti lety a zápasů hraných dnes je výrazná. Výzkumníci například zjistili, že výhoda zápasu na domácí půdě se od počátku 90. let zásadně snížila. Přínosem jejich analýzy je zjednodušený model, který dokáže odhalit historický trend. Příkladem budiž německá liga, kde se, podle studie, od roku 2000 do roku 2010 schopnost odhadnou výsledek posunula z 60 až 65 % na až 85 %.

Pokud jde o to, co je příčinou tohoto zvýšení předvídatelnosti, Yasseri říká, že pravděpodobnými viníky jsou rostoucí profesionalita a nespravedlivé financování těchto lig. Díky většímu množství peněz na obchod s vysoce kvalifikovanými hráči mohou týmy na špici ligy spolehlivěji porážet své podfinancované konkurenty. A co je nejhorší, bohaté fotbalové týmy bohatnou, zatímco méně bohaté týmy stále přicházejí o finance, protože vypadávají z výnosnějších soutěží.

Yasseri říká, že možným řešením by mohlo být převzetí pravidel z amerických sportů. Jedním z takových je například platový strop pro hráče v NBA. Teoreticky by to mohlo pomoci vrátit na hřiště určitou vyrovnanost pro méně bohaté fotbalové kluby. Ale i kdyby k těmto změnám nedošlo, stále existuje jedno zaručené odbytiště pro znuděné fanoušky mužské kopané, a tím je kopaná ženská. „Ženský fotbal je v současné době o něco zajímavější než mužský, protože není příliš zkomercionalizovaný a je tedy méně předvidatelný,“ doplňuje Yasseri.

Zdroj: popularmechanics.com