Před 1,4 miliardami let trval den 18 hodin a za 200 milionů let bude mít den 25 hodin, tvrdí vědci na základě měření

Představte si, že máte každý den o hodinu více. Podle vědců z Technické univerzity v Mnichově (TUM) se to může stát realitou. Z jejich nové studie vyplývá, že rotace Země se mění a den se může prodloužit až na 25 hodin.

Rotace Země není konstantní. Tato změna je důsledkem složitého pohybu různých pevných a kapalných látek, které tvoří naši planetu. Změny v rotaci způsobují, že standardní měření času nemusí být vždy přesné.

Technologie měření: prstencový laser

Vědci z TUM využili sofistikovaný přístroj – prstencový laser, a to ke sledování těchto změn s přesností nikdy předtím nevídanou. Tento přístroj, umístěný v geodetické observatoři Wettzell, je schopen měřit rotaci Země s přesností na devět desetinných míst, píše web PopularMechanics.

Význam pro vědu a předpovědi počasí

Podle Ulricha Schreibera, vedoucího projektu na observatoři TUM, mají tyto informace zásadní význam pro astronomii, klimatické modely a pochopení meteorologických jevů, jako je El Niño. Přesnější data vedou k přesnějším předpovědím.

Vývoj

Zajímavostí je, že délka dne na Zemi se postupně prodlužuje. Zatímco za dob dinosaurů byl den dlouhý pouze 23 hodin, před 1,4 miliardy let to bylo dokonce jen 18 hodin a 41 minut. Studie naznačuje, že za 200 milionů let by mohla být délka dne 25 hodin.

Zdroj: PopularMechanics