Polární záře nejsou jen na Zemi, ale také ve vesmíru

Planeta Země není jediným místem, kde se dají pozorovat polární záře. Nedávno vědci zaznamenali světelné úkazy také na Marsu, který má slabou světelnou magnetosféru i atmosféru, a dokonce také na Venuši, která magnetosféru nemá vůbec. Přitom geomagnetické pole a atmosféra byly dlouho považovány za hlavní předpoklady pro vznik polárních září.

Kde naopak jsou obě podmínky splněny, to jsou plynní obři Sluneční soustavy – Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. I tak zde mají vědci mnoho nezodpovězených otázek.

Jupiter má pro polární záře vlastní zdroj

Na Zemi je polární záře způsobena interakcí molekul a atomů zemské atmosféry srážkami s částicemi od Slunce. Na Jupiteru je to jiné – polární záři způsobuje vulkanická činnost na měsíci Io, který produkuje nabité atomy a částice. A ty jsou urychlovány magnetickým polem planety, zejména do oblastí pólů. Jupiter tedy má pro své polární záře vlastní zdroj.

Saturn je komplikovaný. Částečně zde dochází k podobným zářím jako na Zemi, kdy jsou částice slunečního větru usměrňovány magnetickým polem planety směrem k planetárním pólům, a zde reagují s elektricky nabitými částicemi plynu v horních vrstvách atmosféry. Ale částečně zde přichází elektromagnetické vlny generované při pohybu měsíců planety skrz plazmu, která zaplňuje magnetosféru planety.

Začátkem příštího roku budeme vědět více o zářích na Uranu

A co Uran? Tady vědci netuší. Aspoň zatím. Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude zkoumat Saturn koncem tohoto kalendářního roku a na Uran se zaměří v prvních měsících roku 2025.

Zdroje: bbc.com, astro.cz, stoplusjednicka.cz