Plachetnice bez posádek plují napříč oceánem. Pomohou sbírat data bez riskování lidských životů

Lodě budou čelit i nejdrsnějším oceánským podmínkám v místech, kam se námořní posádky většinou vůbec neodváží, uvedl web americké společnosti Saildrone.

Tři plachetnice bez posádky vypluly na dlouhou misi severním Atlantikem. Půl roku budou shromažďovat data a tím pomohou vědcům porozumět schopnosti oceánu vstřebávat uhlík z ovzduší. Meteorologové pak budou moci i dlouhodobě předpovídat změny klima a zkvalitnit tak i možnosti budoucích předpovědí počasí.

„Zatím odhadujeme, že oceán ročně vstřebá téměř 4 miliardy tun CO2, což je zhruba tolik, kolik vypouštějí USA každý rok,“ řekl jeden z autorů projektu Jaime Palter z University of Rhode Island (URI). 

Lodě budou půl roku shromažďovat kritická data z Golfského proudu, který má významný dopad jak na meteorologické systémy, tak na globální uhlíkovou stopu. Sběr dat z oblasti je extrémně náročný.

Plachetnice vyrobila americká společnost Saildrone. Jsou sedm metrů dlouhé a jsou vybavené pokročilými senzory a technologií umělé inteligence pro poskytování důležitých dat a informací z jakéhokoli místa a v kteroukoli roční dobu.

„O schopnosti oceánu absorbovat škodlivý uhlík z ovzduší panuje mnoho nejistot. S větším počtem pozorování můžeme stanovit lepší závěry,“ uvedl Palter.

Dramatické zvýšení uhlíkové stopy v ovzduší má hlavní vliv na globální oteplování, proto vědci intenzivně zkoumají, jak tento problém řešit. Oceánské oblasti jsou však často místem, kde odběr vzorků je nejnáročnější kvůli nelítostným podmínkám, zejména v oblastech Golfského proudu. Bezposádkové plachetnice poháněné větrem a sluncem jsou navrženy tak, aby shromažďovaly data v těchto oblastech bez riskování lidských životů a s nulovou provozní uhlíkovou stopou.

„Golfský proud má velký vliv na počasí a klimatické předpovědi,“ řekl Philip Browne, vědecký pracovník z Evropského centra pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF). „Jsme nadšeni, že můžeme využívat plachetnice, aby sbíraly data z tohoto fyzicky a vědecky náročného regionu, abychom pomohli zlepšit náš přístup k předpovědi zemského systému,“ dodal.

Data z plachetnic budou zasílána přes satelit téměř v reálném čase. Dramaticky zlepší porozumění kritickým klimatickým procesům a umožní přesnější předpovědi naší budoucnosti. To zase pomůže řídit globální klimatickou politiku a rozhodování.

Zdroj: Saildrone