Pacient má covid celých 471 dní. Pomáhá tím vědě

Kuriózní případ 471denní koronavirové infekce umožnil vědcům nahlédnout do virové evoluce.

Epidemiolog Nathan Grubaugh se o této vleklé infekci poprvé dozvěděl v létě 2021. Jeho tým analyzoval kmeny koronavirů ve vzorcích pacientů z nemocnice Yale New Haven Hospital, když Grubaugh spatřil něco, co viděl už dříve. Tato verze viru, známá pouze jako B.1.517, nikdy nedostala jméno jako delta nebo omikron, ani nezabíjela komunity tak jako její nechvalně známí příbuzní.

Namísto toho se B.1.517 objevil počátkem roku 2020 kdesi v Severní Americe a pak se rozšířil do několika oblastí po celém světě, dokonce vyvolal epidemii v Austrálii. Ale po dubnu 2021 se zdálo, že B.1.517 se rozplynul, jako jedna z kdovíkolika virových linií, které se rozhořely a nakonec vyšuměly.

B.1.517 mohl být dávno zapomenut, odstaven na vedlejší kolej nejnovější variantou, která se uchytila v místních komunitách. „A přesto jsme se s ním stále setkávali,“ říká Grubaugh. Dokonce i poté, co B.1.517 v celé zemi vymizel, si jeho tým všiml, že se objevuje ve vzorcích pacientů. Stejná linie, každých několik týdnů, jako hodiny, po celé měsíce.

Jedním z vodítek byla identifikace vzorků. Grubaughův tým si všiml, že kód na vzorcích B.1.517 byl vždy stejný. Všechny pocházely od jednoho pacienta.

U tohoto pacienta, šedesátníka s anamnézou rakoviny, došlo v listopadu 2020 k recidivě. To bylo právě v době, kdy byly poprvé pozitivní testy na SARS-CoV-2. Poté, co Grubaugh viděl, že se B.1.517 znovu a znovu objevuje v jejich vzorcích, spolupracoval s klinickým lékařem, aby získal souhlas pacienta s analýzou jeho dat.

Nakonec pacient zůstal nakažený 471 dní (a stále je nakažen), uvedli Grubaugh, postdoktorand Chrispin Chaguza z Yale a jejich tým minulý měsíc v předběžné studii zveřejněné na medRxiv.org. Kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu a přání zachovat anonymitu nebyl pacient ochoten poskytnout rozhovor a Grubaugh s ním není v přímém kontaktu.

Ale všechny ty vzorky nasbírané během všech těch dnů vyprávěly neuvěřitelný příběh o vývoji viru. Během zhruba 15 měsíců se v pacientovi rychle vyvinuly nejméně tři geneticky odlišné verze viru, naznačily analýzy týmu.

Každá verze měla desítky mutací a zdálo se, že v těle pacienta koexistují. „Upřímně řečeno, kdyby se některá z nich objevila v populaci a začala se přenášet, nazvali bychom ji novou variantou,“ říká Grubaugh.

Zdroj: sciencenews.org; medrxiv.org