Otec všech bomb: Nejsilnější termobarickou bombu na světě má Rusko. Jak je silná?

V poslední době se hodně mluví o tom, že Američané „tenkrát“ shodili v Afghánistánu druhou nejsilnější konvenční nálož v americkém arzenálu. Otec všech bomb má být ještě čtyřikrát silnější a patří do výbavy Ruska, píše server IBTimes.

Ruská bomba byla poprvé vyzkoušena 11. září 2007. Podle Rusů jde o nejsilnější konvenční bombu na světě, jejíž síla se vyrovná síle malých jaderných náloží a odpovídá výbuchu 44 tun TNT. Spotřebuje 7,8 tuny výbušného materiálu v podobě směsi práškového hliníku, dusičnanu amonného a oxidu ethylenu.

Ruskou náloží je termobarická bomba (bomba typu palivo-vzduch, známá také jako vakuová bomba), která se skládá z rozbušky a paliva (nebo práškové výbušniny), jež se rozprašuje do vzduchu. Rozbuška způsobí, že se rozprašovaná látka vznítí a exploduje. Díky této konstrukci je síla termobarické bomby obvykle několikanásobně vyšší než u jiných konvenčních náloží podobné hmotnosti. Pro srovnání – bomba typu palivo-vzduch obsahující 100 kg výbušniny odpovídá síle 1200 kg TNT.

Termobarické bomby se také nazývají vakuové bomby. Je to proto, že při výbuchu dochází k vysávání kyslíku. Myšlenka termobarické bomby vznikla na základě pozorování náhodných výbuchů například palivových nádrží.

Odborník na jaderné zbraně Phillip Coyle, přiznává, že je ke zprávám o síle ruské bomby skeptický. Na základě velikosti a konstrukce bomby by podle něj mohla být nálož výkonnější než americká bomba MOAB (matka všech bomb), a to až o 50 procent.

Zdroj: ibtimes.sg