Operace Thunder Lynx. Cizinecká legie přistává Putinovi pod nosem

Reakce Francie na narušení estonského vzdušného prostoru ruským vrtulníkem byla okamžitá. Odpovědí na ruskou provokaci vůči spojenci byla operace Thunder Lynx výsadek cizinecké legie v Estonsku ve dnech 21. až 22. června, píše server Stripes. Vysvětlíme, jaké vybavení Francouzi při této operaci použili.

Přistání bylo provedeno z těžkého dopravního letadla Airbus A400M. Jedná se o výkonný stroj, který je schopen přepravit 37 tun nákladu a uletět až 9 500 km. Pokud by cílem francouzských výsadkářů bylo Rudé náměstí v Moskvě, toto letadlo by je tam teoreticky mohlo dopravit.

Evropské dopravní letadlo Airbus A400M

Airbus A400M je mezistupněm mezi letouny C-130 Hercules a C-17 Globemaster III. Důležitou vlastností stroje je možnost krátkého vzletu a přistání při svých rozměrech a hmotnosti je schopen vzlétnout z dráhy dlouhé 950 metrů a dráha po přistání měří něco přes 600 metrů.

To je možné díky pohonnému systému vyvinutému speciálně pro tento stroj – turbovrtulovým motorům EuroProp TP400 (jejichž problémy způsobily zpoždění při stavbě A400M). Použitý pohon umožňuje těžkému nosiči provádět některé akrobatické kousky.

Thunder Lynx – stíhačky Mirage 2000-5 v akci

Během operace Thunder Lynx se 50 výsadkářů z 2. zahraničního výsadkového pluku poprvé nalodilo na palubu francouzského Airbusu A400M. Po přeletu z Orléansu na Korsiku se k nim připojilo dalších 50 vojáků, kteří byli po více než 2200 km dlouhém letu vysazeni na padácích v Estonsku.

Přistání podpořily dva francouzské víceúčelové letouny Mirage-2000-5, které nemusely přiletět z Francie, protože jsou umístěny v Estonsku v rámci programu NATO Baltic Air Policing na základně Amari. Operace Thunder Lynx pro ně byla příležitostí procvičit si zachycení a doprovod dopravního letadla.

Střely ASMP-A – francouzský jaderný deštník

I když počet 100 výsadkářů není příliš působivý, je třeba připomenout význam francouzské operace. Přemístění vojáků znamená, že se Estonsko podílí na rizicích, která na sebe bere.

Francouzské expediční síly navíc působí pod jaderným deštníkem: francouzská jaderná doktrína předpokládá možnost preventivního jaderného útoku na zemi ohrožující francouzské zájmy. Francie jako jedna z mála zemí na světě je schopna provést tzv. deeskalační úder s použitím jaderné hlavice malého výkonu, jak píše server MBDA.

To je možné díky raketám vzduch-země ASMP-A. Ty mají dolet asi 500 km, letovou rychlost až Mach 3 a nesou bojovou hlavici TN 81 o síle až 300 kilotun. Takové střely mohou nést mimo jiné víceúčelové letouny Rafale a také Mirage-2000. Ty, které se (v jiné verzi) objevily u ruských hranic jako součást krytu výsadku.

Zdroj: stripes.com, mbda-systems.com,