Ochranná tetování na mumiích egyptských žen měla chránit po porodu

Tetování, jak ho známe, bylo známé již ve starověku. Některé byly rituální povahy, jiné byly v jistém smyslu praktické i magické. Do druhé skupiny mohou patřit ty, které byly ve starém Egyptě určeny k ochraně dětí, které právě přišly na svět, a jejich matek.

Vědci z University of Missouri v Saint Louis a Johns Hopkins University našli stopy tetování na mumifikovaných tělech žen žijících v Egyptě před tisíci lety. Podle nich je tetování mělo pravděpodobně chránit při porodu a v poporodním období. Popis a výsledky studie vyšly v časopise Journal of Egyptian Archaeology.

Tetování stará tisíce let

Archeologická práce, která vedla badatele k závěrům uvedeným v úvodu, byla provedena na lokalitě Deir el-Medina. Pochází z doby tzv. Nové říše, která je datována do období přibližně od roku 1550 př. n. l. do roku 1070 př. n. l. Důležitým místem na lokalitě je takzvaná Velká jáma, kde bylo nalezeno mnoho zajímavých papyrových dokumentů. Ty badatelům prozradily mnoho o tehdejším životě, ale ne o všech jeho aspektech.

Dobrým příkladem je tetování, o kterém archeologové nenašli žádné zmínky. Vykopávky na tomto místě mezitím vedly k nálezu nejméně šesti mumifikovaných těl žen, na jejichž kůži bylo objeveno tetování.

Kult boha Bes

Vědci především zjistili, že tetování souvisí s kultem egyptského boha Bes. Jednou z hlavních rolí, které mu byly přisuzovány, byla ochrana žen i dětí, zejména v okamžiku porodu. Spojitost tetování s jeho kultem naznačuje už jejich samotná podoba.

V roce 2019 narazil tým vědců na kyčelní kost ženy středního věku, u které se zachovala část kůže. Obsahovala částečné tetování, které se ještě za života ženy nacházelo v dolní části jejích zad. Každopádně je toto místo na těle dodnes oblíbené pro tetování.

V blízkosti vodorovných čar byl přesně vyobrazen bůh Bes a také zaklínadlo. Symbolika souvisí s rituální očistou, která probíhá několik týdnů po porodu.

Také v případě dalšího tetování, k jehož odhalení bylo třeba infračervené fotografie, je patrná symbolika spojená s bohem Bes. V tomto případě je údajný přidružený symbol navíc zdoben korunou z peří. Vedle něj se nacházelo také Horovo oko. Viditelné a klikaté linie zase mohou být paralelou k mokřadům, což zase může souviset se symbolikou chladné vody, která přináší úlevu při menstruaci i porodu.

Zajímavé je, že byly nalezeny také tři ženské figurky, které podle egyptologů z Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru obsahovaly také otisky zobrazující tetování spojené s bohem Bes. V jejich případě se nacházely nejen na spodní části zad, ale také na horní části stehen. Podle badatelů nosily egyptské ženy tyto typy tetování jako jakési magické amulety, které jim měly poskytovat ochranu před božstvy.

Zdroj: Journal of Egyptian Archaeology