Obrovská černá díra o hmotnosti 20 milionů Sluncí se řítí vesmírem. Jedná se o první pozorování takové události
Astronomové objevili supermasivní černou díru o hmotnosti 20 milionů Sluncí, která se řítí vesmírem. Jedná se možná o první důkaz, že podobné objekty jsou někdy „vyvrženy“ z center svých hostitelských galaxií a putují mezihvězdným prostorem.
Pomocí Hubbleova teleskopu při pozorování trpasličí galaxie RCP 28, která se nachází asi 7,5 miliardy světelných let od Země, vědci objevili jasný světelný pruh. Ukázalo se, že se jedná o 200 000 světelných let široký pás stlačeného plynu, v němž se aktivně tvoří hvězdy a který sleduje černou díru řítící se vesmírem, píše server Explorers Web.
200 000 světelných let je přibližně dvojnásobek šířky Mléčné dráhy. Plyn následuje černou díru, jejíž hmotnost se odhaduje na 20milionkrát větší než hmotnost Slunce a která se od své mateřské galaxie vzdaluje rychlostí 5,6 milionu km/h. Podle vědců směřuje výtrysk přímo do středu galaxie, kde by se za normálních okolností měla supermasivní černá díra nacházet. Článek o objevu byl zveřejněn v časopise The Astrophysical Journal Letters.
„Na snímku získaném Hubbleovým teleskopem jsme našli tenkou čáru, která směřuje do středu galaxie,“ vysvětluje hlavní autor studie profesor Pieter van Dokkum z Yaleovy univerzity. „Díky Keckovu teleskopu na Havaji jsme pak zjistili, že tato jasná čára a galaxie jsou propojeny. Po podrobné analýze jsme usoudili, že pozorujeme velmi masivní černou díru, která byla vyvržena z centra galaxie a zanechala za sebou stopu plynu a nově vzniklých hvězd,“ říká vědec.

Podle vědců je nejlepším vysvětlením tohoto pozorování supermasivní černá díra přitahující plyn. Gravitace objektu je obrovská a stlačuje plyn natolik, že způsobuje vznik hvězd. „Pokud se naše pozorování potvrdí, budeme mít první důkaz, že supermasivní černé díry mohou unikat z center galaxií,“ říká astronom.
Černé díry v pohybu
Pokud vědci potvrdí, že supermasivní černé díry mohou být vyvrženy z center svých hostitelských galaxií, vyvstanou další otázky. Věda bude muset najít odpověď na otázku, jak může takový monstrózní objekt jednoduše „odletět“ do mezihvězdného prostoru.
Astronomové si nejsou jisti, jak často k podobným situacím dochází. Černé díry vymrštěné do mezihvězdného prostoru předpovídali teoretici již před 50 lety, ale žádná z nich nebyla až dosud pozorována.
Zdroj: redakce, arxiv.org, explorersweb.com