Objevily se neuvěřitelné zrestaurované fotografie Měsíce z mise Apolla. Odhalují detaily, jaké jsme ještě neviděli

V trezoru pod zámkem v Johnsonově vesmírném středisku v texaském Houstonu je uloženo 35 000 originálních fotografií z historických misí NASA na Měsíc v rámci programu Apollo. Poprvé po 50 letech byly tyto fotografie pixel po pixelu restaurovány, aby odhalily tyto ikonické snímky tak, jak jsme je ještě nikdy neviděli.

Vzhledem k tomu, že se nacházíme na prahu první mise NASA, která se má vrátit na Měsíc, není divu, že se pozornost obrátila k první návštěvě lidstva na naší družici. Nyní můžeme díky mistrovství restaurátora fotografií Andyho Saunderse Měsíc znovu prozkoumat v dosud nevídaných detailech, jak uvádí server IFL Science.

Saunders, který je jedním z předních světových odborníků na digitální restaurování snímků NASA, shromáždil v nádherné nové knize Apollo Remastered špičkové techniky a dovednosti, aby vytvořil snímky Apolla v nejvyšší kvalitě, jaké kdy byly pořízeny. Nyní můžeme prožít výstupy do kosmu a procházky po Měsíci, jako bychom tam byli.

Remasterované snímky Andyho Saunderse jsou tak jasné a reálné, že jsou tím nejlepším, co můžete vidět. Jsou přesným obrazem toho, co si pamatuji ze své cesty na Měsíc v Apollu 16. Tyto fotografie velmi přesně ukazují, jak Měsíc skutečně vypadal.

Zdá se neuvěřitelné, že už za několik málo let budeme moci vidět, co by z takové scény mohlo udělat 50 let techniky. Dočkáme se prvního videozáznamu povrchu Měsíce?

V prosinci letošního roku uplyne 50 let od chvíle, kdy se lidé naposledy prošli po Měsíci a my jsme získali záběry, jako je tento. V příštím desetiletí se můžeme těšit nejen na nové velkolepé snímky z povrchu Měsíce, ale i na technická kouzla lidí, jako je Saunders na zemi, díky nimž si budeme připadat, jako bychom tam byli s nimi.

Zdroj: iflscience.com, NASA, redakce