O kolik jsou dnešní termonukleární zbraně nebezpečnější než atomové bomby z druhé světové války
Atomové bomby svržené na Hirošimu a Nagasaki na konci druhé světové války s kódovým označením Little Boy a Fat Man způsobily rozsáhlou destrukci, srovnaly města se zemí a zabily okolo 140 000 lidí v Hirošimě a necelých 80 000 v Nagasaki, uvádí se na serveru Popularmechanics.
Little Boy byla uranová jaderná puma, která byla 6. srpna 1945 svržena z amerického bombardéru B-29 na japonské přístavní město Hirošima. Puma byla vypuštěna z výšky 9 600 m a explodovala ve výšce 580 m nad městem. U Little Boye byl do uranového jádra vystřelen projektil z uranu 235, který spustil řetězovou reakci. Výbuch uvolnil energii odpovídající explozi asi 15 tisíc tun TNT.
Fat Man byla plutoniová jaderná puma, která byla 9. srpna 1945 svržena z amerického bombardéru B-29 na japonské přístavní město Nagasaki. U Fat Mana bylo použito jádro z plutonia 239, které bylo zapáleno tisíci kilogramy konvenční trhaviny, což spustilo řetězovou reakci jaderného štěpení. Puma explodovala ve výšce 550 m nad městem a při výbuchu uvolnila energii odpovídající výbuchu 22 tisíc tun TNT.
Little Boy a Fat Man byly tedy atomové neboli štěpné bomby, které spustily řetězovou reakci jaderného štěpení. Atomová jádra radioaktivních materiálů se rozštěpila na různé prvky, čímž se uvolnilo velké množství energie, v důsledku čehož se rozštěpily další atomy a došlo k ničivému výbuchu. Byly to doposud jediné dvě jaderné zbraně, které byly použity ve válce a doufejme, že to tak zůstane.
Současné jaderné zbraně
V termonukleární zbrani, často nazývané vodíková bomba, je, na rozdíl od bomb použitých v Japonsku, proces štěpení pouze začátkem. Jinými slovy, klasický atomový výbuch vytvoří počáteční teplotu několika milionů stupňů Celsia, která teprve rozběhne jadernou fúzi v sekundárním jádře z izotopů vodíku deuteria a tritia. Jádra atomů vodíku se spojí za vzniku helia a opět dojde k řetězové reakci, jejímž výsledkem je výbuch – tentokrát ale mnohem a mnohem silnější. Vodíkovou bombu testovalo v minulosti pouze pět jaderných mocností – USA, Sovětský svaz, Velká Británie, Čína a Francie.
Obecně největší jaderná zbraň, jaká kdy byla odpálena, byla ovšem Carská bomba, kterou odpálil pokusně Sovětský svaz 30. října1961. Vytvořila šílený výbuch o síle 50 megatun, tedy asi 3 333krát silnější než bomba Little Boy. Takové množství energie vyrobí v ČR všechny elektrárny ČEZu za jeden rok. Odpálení Car-bomby proběhlo 30. října 1961 moskevského času nad sovětskou jadernou střelnicí Nová země. v Severním ledovém oceánu. Bomba byla shozena z letounu Tupolev Tu-95V z výšky 10,5 km. Její padákový systém zbrzdil pád a tím umožnil posádce letadla dostat se do bezpečné vzdálenosti. Výbuch nastal ve výšce 4 km nad povrchem.
Ihned po výbuchu se vytvořila ohnivá koule o průměru přibližně 8 km. Světlo z výbuchu bylo pozorovatelné téměř 1 000 km od místa výbuchu. Následný atomový hřib byl 64 kilometrů vysoký, takže zasahoval až do mezosféry. Průměr klobouku hřibu byl 95 km a průměr jeho nohy 40 km. Seismická vlna, vytvořená výbuchem, byla měřitelná i po třetím oběhnutí Země.
Jaderné zbraně jsou šíleným produktem, který dokáže paralyzovat města, státy, světadíly a potažmo celý svět. Následky jejich použití jsou téměř nevratné a neexistuje proti nim žádná ochrana. Nebylo by lepší, kdyby jaderná energie lidem sloužila ke společnému prospěchu než k vzájemnému zastrašování a případnému zničení světa?
Zdroj: popularmechanics.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]