Nová technologie získává pitnou vodu ze vzduchu 24 hodin denně bez dodávky energie

Sladká voda je v mnoha částech světa vzácná a musí se získávat s velkými náklady. To lze provést odsolováním mořské vody, které však vyžaduje velké množství energie. Ve větších vzdálenostech od pobřeží lze naopak vzdušnou vlhkost kondenzovat ochlazováním, a to buď pomocí technologií, které rovněž vyžadují velké množství energie, nebo pomocí „pasivních“ technologií, které využívají teplotních výkyvů mezi dnem a nocí. Vědci v Curychu vyvinuli technologii, která umožňuje sběr vody 24 hodin denně bez napájení, jak píše server The Brighter Side.

Jejich nové zařízení se v podstatě skládá ze speciálně potažené skleněné desky, která odráží sluneční světlo a zároveň vyzařuje vlastní teplo přes atmosféru do vnějšího prostoru. Tím se ochladí až o 15 °C pod okolní teplotu. Na spodní straně tohoto skla kondenzuje vodní pára ze vzduchu na vodu. Jedná se o stejný proces, který lze pozorovat na špatně izolovaných oknech v zimě. Vědci pokryli sklo speciálně navrženými vrstvami polymeru a stříbra.

Tento speciální povlak způsobuje, že sklo vyzařuje infračervené záření určité vlnové délky do vnějšího prostoru, aniž by bylo pohlcováno atmosférou nebo odráženo zpět na sklo. Dalším klíčovým prvkem zařízení je nový kuželovitý radiační štít. To z velké části odráží tepelné záření z atmosféry a chrání sklo před dopadajícím slunečním zářením, takže zařízení vyzařuje teplo ven a zcela pasivně se ochlazuje.

Jak ukázaly testy nového zařízení v reálných podmínkách na střeše budovy Švýcarského federálního technologického institutu v Curychu, nová technologie dokáže vyrobit nejméně dvakrát více vody na plochu za den než nejlepší současné pasivní technologie založené na fóliích. Malý pilotní systém s průměrem skla 10 cm dodával v reálných podmínkách 4,6 mililitrů vody denně. V ideálních podmínkách by podle vědců mohli získat až 0,53 decilitru vody na metr čtvereční skleněné plochy za hodinu.

Jiné technologie obvykle vyžadují stírání zkondenzované vody z povrchu, což vyžaduje energii. Vědci z ETH Zurich nanesli na spodní stranu skla vodního kondenzátoru nový superhydrofobní povlak. To způsobí, že se zkondenzovaná voda vysráží a sama odteče.

Zdroj: thebrighterside.news