Nová dělostřelecká munice na Ukrajině. Obávaná Panzerhaubitze 2000 bude ještě nebezpečnější

Na internetu se objevily snímky kanónových houfnic PzH 2000 dodaných na Ukrajinu s novou municí Rheinmetall z rodiny Assegai. Mluvíme o střelách s plynovým generátorem, které mají mnohem větší dostřel než dosud používané DM121. Vysvětlujeme, co je nová munice zač.

Doposud jsme se setkávali především s úspornými náboji DM121 pro děla PzH 2000, které jsou nejlevnější a nejjednodušší variantou se zadním odřezem s dostřelem kolem 30 km pro děla ráže 155 mm a 52 ráží. Postupem času se však objevily i snímky, na nichž jsou vidět mnohem sofistikovanější inteligentní střely SMArt 155, které autonomně vyhledávají a následně útočí na obrněné cíle.

Německo rovněž dodalo Ukrajině skromný počet experimentálních raket Vulcano od italské společnosti Leonardo. Jedná se o podkaliberní konstrukci schopnou zasáhnout cíle na vzdálenost až 70-80 km.
Jiné přechodné varianty nebyly k dispozici, a pokud vůbec, museli Ukrajinci použít munici získanou z jiných zemí, jako například americké rakety M549A1 s raketovými nosiči.

Nyní se zdá, že Ukrajina obdržela moderní rakety M1711A1 vybavené plynovým generátorem s doletem asi 40 km. Jako zajímavost stojí za zmínku, že na jedné z raket se objevily „pozdravy“ ze Švýcarska Rusům realizované možná pomocí akce podobné RevengeFor.

Plynový generátor – co to je a jak funguje

Gazogenerátorové střely jsou prostředním stupněm mezi nejlevnějšími zpětnými raketami a raketami s raketovým nosičem. Nabízejí delší dolet než první, ale zároveň obsahují méně výbušné nálože než druhé, kde je třeba vyhradit místo pro raketový motor a palivo pro něj, jak píše server Military Today.

Zde máme malý plynový generátor umístěný ve spodní části střely, který vytváří výfukové plyny. Ty nemají pohonnou funkci, ale slouží ke snížení podtlaku. To výrazně kompenzuje odpor spodní části střely, což znamená až o 30 % větší dolet než u klasických střel. Mluvíme zde o 40 km, což je standard v mnoha zemích NATO. Střely tohoto typu za sebou po výstřelu zanechávají viditelnou šmouhu, stejně jako je tomu u trasovací munice.

Zdroj: redakce, military-today.com, Wikipedia