Nová balistická střela Severní Koreje zcela mění pravidla hry

Spojené státy se již více než tři desetiletí snaží učinit z Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) mezinárodního vyvrhele. Hlavním cílem této strategie izolace bylo přimět Pchjongjang, aby se vzdal svého probíhajícího programu jaderných zbraní, ale důležitým sekundárním cílem je přiškrtit program balistických raket této země. To se jim ale nedaří a Severní Korea stále vyvíjí lepší a lepší balistické střely, které mění pravidla hry.

Malý, ale neustále se rozšiřující jaderný arzenál KLDR činí první cíl zcela zastaralým. Rostoucí počet raketových testů Severní Koreje ukazuje, že druhý cíl je stále méně důležitý. Ať se nám to líbí, nebo ne, Severní Korea se rychle stává plnohodnotnou jadernou mocností se schopným raketovým nosičem.

Poslední test mezinárodní balistické střely mění pravidla hry ve dvou ohledech. Zaprvé zdůrazňuje marnost, ba absurditu strategie izolace Washingtonu. Spojené státy se nyní nacházejí v neudržitelné a nebezpečné situaci, kdy nemají žádné formální vztahy s nejnovější světovou jadernou velmocí. Za druhé, vyhlídka na to, že KLDR bude mít v příštích několika letech flotilu mezinárodních balistických střel, významně mění kalkulaci rizika a přínosu rozšířeného odstrašujícího závazku USA vůči Jižní Koreji. V případě konfliktu, který se vymkne kontrole, bude Severní Korea brzy schopna provést jaderný úder proti americké vlasti.

Rakety Hwasong

Předpokládá se, že několik dřívějších pokusů o vypuštění rakety Hwasong-17 selhalo, ačkoli byla možná použita při testu provedeném letos v březnu.

V říjnu Severní Korea odpálila jiný typ rakety, která přeletěla nad Japonskem. Předpokládá se, že šlo o raketu středního doletu Hwasong-12. Ta může doletět až 4 500 km, takže je v dosahu amerického ostrova Guam v Tichém oceánu, jak píše server The Diplomat.

Severní Korea rovněž testuje balistickou raketu Hwasong-14 s doletem 8 000 km – ačkoli některé studie naznačují, že by mohla doletět až do vzdálenosti 10 000 km, takže by byla schopna dosáhnout New Yorku. A pak je tu raketa Hwasong-15, která má údajně dolet 13 000 km, takže má na mušce celý kontinent USA.

ICBM Hwasong-17 vypuštěná při posledním testu podle KLDR uletěla 999,2 km s maximální výškou 6 040,9 km za 4 135 sekund (necelých 69 minut). Několik hodin po startu poskytla jihokorejská armáda podobnou analýzu výkonu rakety. Japonské ministerstvo obrany dospělo k závěru, že v závislosti na hmotnosti potenciální bojové hlavice by severokorejská ICBM mohla mít dolet přes 15 000 km, v takovém případě by mohla pokrýt celou pevninskou část Spojených států.

USA se musí více snažit

Až donedávna se také američtí představitelé cítili pohodlně, když nabízeli Korejské republice vojenskou záruku, která by odvrátila útok ze strany Pchjongjangu, s jistotou, že KLDR nemůže zasáhnout americkou vlast. Tento luxus si již nemůže dovolit.

Je čas ukončit „vzájemné“ vojenské spojenectví s Jižní Koreou. V době, kdy bylo toto spojenectví na počátku 50. let 20. století uzavřeno, byla Korejská republika válkou zničenou a zbídačenou zemí, která nebyla schopna zajistit si vlastní obranu. Dnes je jedním z nejúspěšnějších a nejlépe prosperujících asijských „ekonomických tygrů“ s ekonomikou, která je podle odhadů nejméně 40krát větší než ekonomika jejího komunistického rivala, jak uvádí server 19fortyfive.

Zdroj: redakce, 19fortyfive.com, thediplomat.com, Wikipedia