Neobvyklá podívaná v Itálii. Nad městem se objevil obrovský červený kruh. V průměru měl odhadem 359 km

Tento jev je velmi obtížné vysvětlit. Nad Itálií se objevil neobvyklý červený kruh, který přitahoval pohledy obyvatel. Trval jen zlomek sekundy. Objevil se ve výšce asi 100 km a měl průměr asi 359 km, jak píše web IFL Science. Fotograf Valter Binotto zachytil tuto bizarní světelnou podívanou.

Fotograf Valter Binotto zachytil úkaz, který se nazývá ELVE – emise světla a velmi nízké frekvence způsobené zdrojem elektromagnetických pulzů.

ELVE je nenápadný jev, který je velmi vzácnou formou. Vyskytuje se na velmi velké ploše a vysoko nad bouřkovými mraky. Vědci jejich výskyt objevili v roce 1990 úplnou náhodou prostřednictvím kamery na přední části raketoplánu.

Tento jev je důsledkem silného elektromagnetického impulzu (EMP), který se odehrává v ionosféře. V důsledku toho se plyny rozzáří velmi krátkým světlem. Během výboje je proudové napětí až 300 kiloampérů.

Fotograf vysvětluje, že zachytit úkaz běžným fotoaparátem by bylo nesmírně obtížné, pokud by to vůbec bylo možné. Během výskytu ELVE je vyzařováno infračervené světlo velmi slabé síly. Binotto použil fotoaparát bez filtru, který omezoval pásmo viditelného světla, takže byl schopen zachytit velký červený světelný kruh nad Itálií.

Abyste rozuměli, pro zachycení jevu musel fotograf nastavit fotoaparát na citlivost ISO 52 200 s clonou f/1,8 otevřenou na maximum s objektivem Nikkor 20 mm, nasazeným na těle fotoaparátu Sony A7S. K fotoaparátu byl připojen rekordér Atmos Ninja, který zaznamenával video v rozlišení 4K při 25 snímcích za sekundu.

Zdroj: redakce, iflscience.com