Největší optický dalekohled na světě bude zkoumat části vesmíru, na které ani Hubbleův teleskop nestačí

Extrémně velký dalekohled, který by měl být největším na světě, je v současné době ve výstavbě na vrcholu hory Cerro Armazones, v poušti Atacama na severu Chile. Díky zrcadlu, které má rozpětí 39 metrů, bude schopen prozkoumat i temné oblasti vesmíru a měřit zrychlení jeho rozpínání.

Když se mluví o největších dalekohledech na světě, tento je v průměru pětkrát větší než všechny ostatní. Pro srovnání, je velký jako Koloseum v Římě v Itálii. Jeho výstavba je jako stavět obrovskou katedrálu, přičemž optika musí být velmi přesná.

Podle webu InterestingEngineering, stavba optického dalekohledu začala v roce 2014. Observatoř bude podporována speciální optikou, osmi hvězdicovými laserovými naváděcími jednotkami a řadou vědeckých přístrojů. Po dokončení dokáže nashromáždit 100 milionkrát více světla než lidské oko a bude schopna korigovat atmosférické zkreslení. Dokonce bude poskytovat 16krát ostřejší snímky než Hubbleův vesmírný dalekohled.

Stavba by měla být dokončena v roce 2027 a bude otevřena pod názem The World’s Biggest Eye On The Sky (Největší oko na obloze).

Zdroj: interestingengineering.com, elt.eso.org