Nejstarší hlubokomořský vrak objevený 1800 metrů pod vlnami skrýval stovky amfor. Možná jej potopili piráti
Na dně Středozemního moře, přibližně 90 kilometrů od severního pobřeží Izraele, ve hloubce 1800 metrů, byla objevena loď z doby bronzové, která se potopila přibližně před 3300 lety. Tento objev je výjimečný nejen svým stářím, ale i hloubkou, ve které byla loď nalezena, píše portál IFL Science.
Jacob Sharvit, vedoucí námořního oddělení Izraelského úřadu pro starožitnosti, k tomu uvedl: „Dosavadní předpoklad byl, že obchod v té době probíhal tak, že se bezpečně přelétávalo z přístavu do přístavu a objímalo se pobřeží na dohled. Objev této lodi nyní mění celé naše chápání schopností starověkých mořeplavců: Je vůbec první, která byla nalezena v tak velké vzdálenosti bez přímé viditelnosti na jakoukoli pevninu.“
Loď byla naložena stovkami kanaánských amfor, což byly nádoby používané pro přepravu vína, oleje a dalších zemědělských produktů. Tento typ plavidla byl navržen jako nejefektivnější prostředek pro přepravu relativně levných a masově vyráběných produktů. Přítomnost tak velkého množství nákladu svědčí o významných obchodních vazbách mezi zemí původu lodi a starověkou Levantou.
Sharvit dále dodal, že loď se pravděpodobně potopila v důsledku bouře nebo pirátského útoku, což byl v pozdní době bronzové dobře známý jev. Místo odpočinku lodi na dně hlubokého moře ji však ochránilo před vlnami, proudy a potápěči, které často poškozují vraky v mělkých vodách.
Díky hlubokému umístění vraku zůstalo tělo lodi po téměř tři a půl tisíciletí dobře zachováno. Dřevěné trámy lodi jsou bezpečně pohřbeny v sedimentech na dně oceánu, což umožňuje jedinečnou příležitost k výzkumu. „Loď je zachována v tak velké hloubce, že se čas od okamžiku katastrofy zastavil,“ řekl Sharvit. Tento objev nejenže poskytuje vzácný pohled do technologií a obchodních praktik starověku, ale také přináší nové otázky ohledně navigačních schopností a rizik, kterým čelili starověcí mořeplavci.
Zdroj: IFL Science