Nejlepší válečné křižníky má Rusko a Čína. Tady je důvod

Možná už víte, že bitevní křižníky nejsou běžná vojenská plavidla. Křižníky dnes provozují pouze námořnictva USA, Ruska a Číny. I když kolem čínského křižníku je trochu zmatek, tak si ho vysvětlíme.

Web Hot Cars napsal, že Čínské námořnictvo provozuje torpédoborec Type 055, stealth torpédoborec s řízenými střelami, který slouží od roku 2020. Ačkoli čínské námořnictvo loď prezentovalo a představilo jako torpédoborec, NATO a Spojené státy jej klasifikovaly jako křižník. Proto jej zde srovnáváme s nejmodernějším ruským křižníkem, válečnou lodí třídy Kirov. Výsledkem tohoto srovnání bude, která bitevní loď je nejvýkonnějším námořním křižníkem.

Nesmrtelný Kirov

Třída Kirov je ruská třída křižníků s řízenými střelami s jaderným pohonem ruského námořnictva. První loď začala sloužit v roce 1980 a v roce 2021 je plně funkční pouze jedna loď. Ze čtyř dokončených plavidel jsou dvě vyřazena a jedno prochází rekonstrukčním procesem. Kirov je jedním z nejstarších vojenských plavidel, která se stále plaví po mořích, a určitě jedním z nejsmrtonosnějších. Třída Kirov má výtlak 28 000 tun při plném zatížení, celkovou délku 252 metrů a šířku 28 metrů. Dosahuje maximální rychlosti 32 uzlů neboli 59 km/h a má téměř 700 členů posádky.

Pokud jde o výzbroj, je plavidlo skutečně jediné svého druhu. Především je vybaveno protilodním raketovým systémem Granit dlouhého dosahu s instalovanými 20 raketami Granit. Kromě toho jsou zde namontovány systémy protivzdušné obrany S-300F s 12 odpalovacími zařízeními a 96 raketami Vertical Launch System (VLS).

Jsou zde také dvě dvojitá odpalovací zařízení a 40 raket protivzdušného obranného raketového systému Osa-MA. Konkrétní střely mají dosah 1,1 až 9,6 km. Tím však nabídka dostupných střel nekončí, protože třída Kirov je vybavena také systémem protivzdušné obrany, která dokáže loď a flotilu bránit před protilodními a protiradarovými střelami, leteckými pumami, letadly a nepřátelskými plavidly. Systém obsahuje střely a děla.

Střely mají dosah 8 km a děla mohou vystřelit 1 000 nábojů za minutu. Neměli bychom zapomenout na 130mm víceúčelové dvouhlavňové dělo AK-130, které na křižníku existuje.

Torpédoborec typu 055. Jeden z nejlepších svého druhu

Čínská armáda charakterizuje typ 055 jako velký torpédoborec, ale NATO se rozhodlo označit jej za křižník s řízenými střelami. První loď vstoupila do služby v roce 2020 a v roce 2021 zůstávají v činnosti tři lodě. Celkový program obsahuje 16 plavidel. Loď má výtlak 12 000 až 13 000 tun při plném zatížení, celkovou délku 179 metrů a šířku 23 metrů. Její maximální rychlost je 30 uzlů neboli 56 km/h a nese posádku čítající více než 300 členů. Konstrukce trupu a další specifikace zajišťují lodi snížený radarový průřez a sníženou infračervenou signaturu. Díky tomu má loď určité schopnosti utajení.

Promluvme si o zajímavé části, o výzbroji: loď má 128 článků VLS, které jsou schopny střílet nejnovější zbraně čínské armády. Typ 055 nese protilodní střely YJ-18A, protilodní střely dlouhého doletu YJ-100, střely země-vzduch krátkého doletu HQ-10 a střely země-vzduch dlouhého doletu HHQ-9B.

Na příďové palubě se nachází také 130mm námořní kanón H/PJ-38 a také 30mm zbraňový systém CIWS H/PJ-11 pro boj zblízka s hrozbami, jako jsou nízko letící letadla nebo malé hladinové cíle, například čluny nebo miny. Protože je to také torpédoborec, má také schopnosti protiponorkového boje. Čínské bitevní lodě nesou protiponorkové rakety Yu-8 a torpéda Yu-7. Dva trojité torpédomety vypouštějí torpéda proti nepřátelským cílům.

Který z nich je nejnebezpečnější?

I když je typ 055 pro mnohé torpédoborec, my zde porovnáme lodě jako bitevní křižníky. Úkolem přesně tohoto typu lodi je ničit cokoli pomocí těžkých děl a pokročilých raket. Na základě této podmínky vyhrává třída Kirov soutěž o nejnebezpečnější a nejsmrtonosnější bitevní křižník mimo USA. Typ 055 je však obecně schopnější lodí, která může flotile pomoci ve více ohledech než její ruský konkurent.

Ačkoli Kirov vítězí v souboji o kapacitu článků VLS, typ 055 disponuje novějšími technologiemi a větší škálou rozhodujících prvků. Nezapomínejte, že čínské válečné lodě jsou zcela nové a na bojišti zatím neprokázaly svou efektivitu. Čínská armáda má s těmito loděmi mnoho plánů a jsme si jisti, že jsme ještě neviděli jejich plný potenciál.

Zdroj: hotcars.com