Nechcete cvičit? Tato vesta zvýší výkonnost svalů

Výzkumníci z ETH v Curychu vyvinuli lehkou textilní vestu, který pomocí senzorů zabudovaných v tkanině zjišťuje pohybové záměry uživatele a podle potřeby mu dodává další sílu, píše server New Atlas.

Zatímco poháněné exoskelety fungují jako svaly i kosti a poskytují pevnost i strukturální oporu, exoskelety využívají vlastní strukturu těla a pouze mu dodávají další sílu. Díky tomu jsou mnohem lehčí a méně objemné, ale mají omezení v tom, jakou sílu mohou vyvinout, aby ji lidské kosti a klouby unesly.

Košile Myoshirt od ETH Zurich je navržena jako vesta s manžetami na ramenou a předloktí. Senzory v tkanině posílají údaje o pulzech pro ovládání svalů do řídicí jednotky, která informace zpracovává v reálném čase a rozhoduje, kdy aktivovat umělé svaly, což jsou krátké kabely Dyneema uspořádané paralelně s vlastními svaly nositele. Díky zkracování kabelů při kontrakci svalů může Myoshirt přidat sílu vašim pohybům jemným, intuitivním a laditelným způsobem.

Myoshirt byla vyvinuta speciálně pro zvýšení síly a vytrvalosti osob s omezenou nebo zhoršenou pohyblivostí. Tým ETH ji testoval na 10 lidech bez jakéhokoli tělesného postižení, jednom se svalovou dystrofií a jednom s poraněním míchy. Při vytrvalostním testu, při kterém museli lidé zvednout ruce a/nebo předmět a udržet ho ve vzduchu, dokázali zdraví jedinci s aktivním exoskeletem udržet tuto polohu o třetinu déle než ti, kteří ho neměli. Výsledky byly ještě lepší u dvou postižených osob.

U pacienta se svalovou dystrofií došlo ke zvýšení vytrvalosti o 60 %, zatímco u pacienta s poraněním míchy se výkonnost zvýšila o 300 %. Než se Myoshirt stane komerčním produktem, musí být dále miniaturizován a zjednodušen, aby se lépe vešel pod oblečení. Bylo by také nutné snížit hmotnost. Ovládací skříňka a řídicí motor váží dohromady 4 kg a jsou umístěny v krabici na stole, takže současná konstrukce je vhodná pouze pro osoby na invalidním vozíku.

Výzkumníci se zaměřují pouze na aktivitu svalů paží, když uživatelé zvedají ruce, ačkoli jako koncept by to zjevně mohlo fungovat s řadou dalších svalových skupin. Výzkum byl publikován v časopise Nature Machine Intelligence.

Zdroj: newatlas.com