Naší galaxií se potulují osamělé černé díry. Může se nějaká dostat k Zemi?

Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley spatřili černou díru „volně plující“ naší galaxií, která by mohla být čtyřikrát větší než Slunce, píše server Yahoo.

Podle nich se v naší Mléčné dráze může nacházet až 200 milionů takových volně plovoucích černých děr. Černé díry jsou neviditelné, pokud nejsou součástí dvojhvězdy nebo nejsou obklopeny akrečním diskem.

Vědci použili techniku gravitačního mikročočkování, při níž černá díra zkresluje a zesvětluje světlo přicházející „zezadu“, jak je vidět ze Země. Vědci si stále nejsou jisti, zda se jedná o černou díru, nebo neutronovou hvězdu (těžké jádro, které zůstalo po výbuchu supernovy). Tým odhadl, že hmotnost neviditelného kompaktního objektu je 1,6 až 4,4krát větší než hmotnost Slunce.

Ať už se jedná o černou díru nebo neutronovou hvězdu, objekt je prvním temným pozůstatkem („duchem“) hvězdy, který byl objeven při cestě galaxií bez spojení s jinou hvězdou. Určení počtu těchto kompaktních objektů v Mléčné dráze pomůže astronomům pochopit vývoj hvězd (zejména způsob jejich zániku) a naší galaxie.

Pomohlo by to také odhalit, zda některé z neviditelných černých děr jsou primordiální černé díry, které podle některých kosmologů vznikly ve velkém množství během velkého třesku. Analýza mezinárodního týmu byla zveřejněna v časopise The Astrophysical Journal Letters.

Zdroj: yahoo.com, arxiv.org