NASA zveřejnila fotografie roverů o velikosti kufříku, které budou brzy mapovat povrch Měsíce. Budou poháněny solárními panely

NASA otestovala miniaturní autonomní vozítka, která brzy poletí na Měsíc a budou společně mapovat jeho povrch, píše web Live Science.

Rovery jsou součástí technologické demonstrace nazvané Cooperative Autonomous Distributed Robotic Exploration (CADRE), která dokazuje, že skupina robotických kosmických vozidel může spolupracovat bez přímé lidské kontroly. NASA vzala rovery o velikosti kufříku na zkušební jízdu po dvoře simulujícím povrch Marsu v Laboratoři proudového pohonu (JPL), aby simulovala členitý terén, s nímž se setkají na Měsíci.

Série testů, které byly provedeny v srpnu 2023, potvrdila, že mini rovery CADRE jsou schopny jezdit ve shodě a upravovat svou koordinovanou dráhu tak, aby se vyhnuly překážkám, uvádí NASA.

Rovery na Měsíci budou poháněny solárními panely a vybaveny kamerami, senzory a pozemním radarem, který bude mapovat měsíční povrch ve 3D. Během zkušební jízdy v srpnu 2023 byl pouze jeden z modelů roveru vybaven stojanem pro solární panely. Zbylé dva byly schopny vzájemně odečítat stav svých baterií, aby určily, kdy je potřeba udělat přestávku a dobít solární panely, než budou společně pokračovat v cestě.

Další testy zahrnovaly noční jízdy na dvoře pod velkými reflektory, aby se simulovaly extrémní stíny a osvětlení, s nimiž se rovery setkají během měsíčního dne, uvedli představitelé NASA.

Po testech na nádvoří prošly roveryv listopadu 2023 vibračními a tepelnými testy, aby se zajistilo, že jejich hardware přežije cestu na Měsíc. Rover byl připevněn ke speciálnímu „třesoucímu se stolu“, který intenzivně vibruje v různých směrech. Rovněž byl umístěn do tepelné vakuové komory, která simuluje podmínky bez přístupu vzduchu ve vesmíru a jeho extrémně vysoké a nízké teploty.

V listopadu 2023 tým rovněž provedl testy elektromagnetického rušení a kompatibility ve specializované komoře určené k pohlcování rádiových vln. To potvrdilo, že elektronické subsystémy roveru se neruší navzájem ani s těmi na přistávacím modulu a že rover dokáže přežít očekávané elektromagnetické rušení, uvádí NASA.

Začátkem března NASA oznámila, že stavba a testování tří roverů CADRE byla dokončena a trojice je připravena k integraci s přistávacím modulem Nova-C společnosti Intuitive Machines, který tyto miniprůzkumníky dopraví na povrch Měsíce ještě letos nebo začátkem příštího roku v rámci třetí lunární mise společnosti IM-3.

Vozítka budou zkoumat měsíční oblast Reiner Gamma, kde stráví denní hodiny měsíčního dne, což odpovídá přibližně 14 dnům na Zemi, a budou spolupracovat při studiu měsíčního povrchu.

Zdroj: Live Science