NASA vysvětluje, jak vznikají černé díry. Fascinující popis tohoto vesmírného úkazu

Vysvětlení principu černých děr existuje nepřeberně. Nesmírně poeticky popisuje na svých stránkách vznik těchto vesmírných útvarů agentura NASA. Černá díra je místo ve vesmíru, kde gravitace působí tak silně, že se z ní nedostane ani světlo a gravitace je tak silná proto, protože hmota byla stlačena do malého prostoru. K tomu může dojít, když „umírá hvězda“, uvádí se v článku na nasa.gov.

Protože se ven nedostane žádné světlo, lidé černé díry nevidí. Jsou prostě neviditelné. K nalezení černých děr mohou pomoci vesmírné teleskopy se speciálními technologiemi. Jen tyto přístroje dokáží odhalit, že se některé hvězdy chovají jinak než ty ostatní. Důvodem jejich odlišného chování může být právě skutečnost, že se nachází velmi blízko černým dírám.

Jak velké jsou černé díry?

Černé díry mohou být velké nebo malé. Vědci se domnívají, že nejmenší černé díry jsou malé jako jeden atom. Tyto černé díry jsou velmi malé, ale mají hmotnost velké hory. Vysokou hmotnost způsobuje velké množství hmoty v objektu.

Další druh černých děr se nazývá „hvězdné“. Její hmotnost může být až 20krát větší než hmotnost Slunce. V pozemské galaxii (v Mléčné dráze) se může nacházet mnoho a mnoho černých děr s hvězdnou hmotností.

Největší černé díry se nazývají „supermasivní“. Tyto černé díry mají dohromady hmotnost větší než 1 milion Sluncí. Vědci našli důkaz, že každá velká galaxie obsahuje ve svém středu supermasivní černou díru. Supermasivní černá díra ve středu galaxie Mléčné dráhy se nazývá Sagittarius A. Její hmotnost se rovná přibližně 4 milionům Sluncí a vešla by se do velmi velké koule, do které by se vešlo několik milionů Zemí.

Jak vznikají černé díry?

Vědci se domnívají, že nejmenší černé díry vznikly již při vzniku vesmíru. Černé díry v principu vznikají, když se střed velmi velké hvězdy propadne sám do sebe, neboli se zhroutí. Poeticky řečeno, hvězda tzv. „umírá“. Když se tak stane, vznikne supernova. A supernova je exploze hvězdy, která vyvrhne část hvězdy do vesmíru. Vědci se domnívají, že supermasivní černé díry vznikly ve stejné době jako galaxie, ve které se nacházejí.

Pokud jsou černé díry „černé“, jak vědci vědí, že existují?

Jak již bylo zmíněno, černá díra není vidět, protože silná gravitace stahuje veškeré světlo do středu černé díry. Vědci však mohou vidět, jak silná gravitace ovlivňuje hvězdy a plyn v okolí černé díry. Vědci studují hvězdy, aby zjistili, zda kolem černé díry „létají“ nebo kolem ní „obíhají“. Jednoduše řečeno, specifičnost pohybu hvězd v okolí černé díry vědcům prozrazuje její pravděpodobnou přítomnost.

Když jsou černá díra a hvězda blízko sebe, vzniká vysokoenergetické světlo. Tento druh světla nelze vidět lidskýma očima. K pozorování vysokoenergetického světla vědci používají družice a dalekohledy ve vesmíru. NASA používá satelity a teleskopy, které putují vesmírem, aby se o černých dírách dozvěděla více. Výsledky výzkumu pomáhají vědcům odpovídat na další otázky, týkající se vesmíru.

Mohla by černá díra zničit Zemi?

Černé díry nechodí vesmírem a nepožírají hvězdy, měsíce a planety. Země do černé díry nespadne, protože žádná černá díra se nenachází tak blízko sluneční soustavy, aby se Země nechala pohltit.

I kdyby místo Slunce vznikla černá díra o stejné hmotnosti jako Slunce, Země by do ní stejně nespadla. Černá díra by měla stejnou gravitaci jako Slunce. Země a ostatní planety by obíhaly kolem černé díry stejně jako nyní kolem Slunce.

A navíc, Slunce se nikdy nepromění v černou díru. I když z našeho pozemského pohledu je slunce obrovské, z pohledu černých děr Slunce není dostatečně velká hvězda na to, aby se z něj černá díra stala .

Zdroj: nasa.gov