NASA nalezla oxid uhličitý na Jupiterově měsíci Europa. Pod ledovým příkrovem se nachází oceán, který obsahuje dvakrát více vody než pozemské oceány

Vesmírný teleskop NASA Jamese Webba učinil převratný objev na Jupiterově měsíci Europa. Infračervená kamera teleskopu pořídila snímky unikátního terénu tohoto měsíce a odhalila zajímavé stopy života v podobě velkého množství oxidu uhličitého.

Pro pochopení významu těchto zjištění je nezbytné pochopit pojem „frigidní terén“, který se vyznačuje extrémně nízkými teplotami. Ve frigidních zónách měsíce Europa našli vědci hojnost oxidu uhličitého.

Pozorování vesmírného dalekohledu Jamese Webba naznačují přítomnost uhlíku, stavebního prvku života, v oceánu pod ledovým povrchem Europy. Na tomto úsilí spolupracovaly dva týmy nezávislých astronomů. Výsledky silně naznačují hojnou přítomnost oxidu uhličitého na Europě, což nabízí slibné ukazatele potenciálního života v budoucnosti.

Oceán na Europě je klíčem k určení toho, zda uhlíkaté plyny podporují nebo brání životu. Europa je jedním z mála nebeských těles v naší sluneční soustavě, kde by podle vědců mohl existovat život. Pod tlustým ledovým příkrovem se nachází oceán, který obsahuje dvakrát více vody než pozemské oceány. NASA však připomíná, že samotná přítomnost uhlíku k rozvoji života nestačí – život potřebuje zdroj energie, například organické živiny, a stálý přísun organických molekul.

Po Webbově objevu uhlíku na povrchu Europy se vědci pustili do zkoumání, zda tento uhlík přišel prostřednictvím meteoritů, nebo pochází z hlubin vlastního oceánu měsíce. Jejich pozornost se zaměřila na oblast s názvem Europa Taro Regio, kde byla nalezena značná koncentrace oxidu uhličitého. Vzhledem k tomu, že oxid uhličitý není na povrchu Europy stabilní, dospěl tým k závěru, že pravděpodobně pochází z oceánu.

zdroj: Times of India