NASA nachází záhadné fialové kameny po celém Marsu! Vědci si ale nejsou jisti, co jsou zač

Červená je sice převládající barvou spojovanou s rudou planetou, ale pojzdný rover Perseverance na Marsu stále nachází fialovou. Přesněji řečeno kameny s fialovým povlakem, které jsou všude, napsali na webu National Geographic.

Pojízdný rover našlo tyto fialové kameny téměř na všech místech, která dosud prozkoumal, od velkých kamenů až po drobné oblázky. Přesto si vědci NASA nejsou zcela jisti, co je fialový povlak zač a jak vznikl.

Fialová barva se na některých horninách objevuje jako tenký hladký povlak a na jiných jako skvrny od barvy. Rozluštění chemického složení by mohlo přinést poznatky o dávném prostředí Marsu.

Není to vlastně poprvé, co byly na Marsu nalezeny fialové nebo dokonce zelené kameny. V roce 2016 je objevila sonda Curiosity poblíž úpatí hory Mount Sharp. NASA tehdy poznamenala, že různorodost barev hornin z Marsu naznačuje rozmanitost složení. Fialově zbarvené oblázky byly nalezeny v místech, kde přístroj Curiosity pro chemickou a mineralogickou analýzu detekoval hematit, krystal oxidu železa.

Ke studiu povlaku se používá kamera Supercam roveru Perseverance, která dokáže mířit a střílet laserem na horniny, aby je odpařila a studovala jejich vlastnosti. Jejich první výsledky ukazují, že fialová vrstva je měkčí a chemicky odlišná od vrstvy horniny pod ní a možná je obohacena o vodík a hořčík.

Vědci zkoumali, zda povlaky hornin nalezené na Marsu mohou pomoci uchovat důkazy o dávném mikrobiálním životě tím, že brání intenzivnímu slunečnímu záření v rozkladu organického materiálu. Tato nová záhada nám tedy může pomoci odhalit odpověď na odvěkou otázku, zda na Marsu někdy existoval nebo mohl existovat život.

Zdroj: nationalgeographic.com