Na Azovstal dopadají zápalné nebo fosforové bomby. Vysvětlujeme, co jsou zač

Petro Andriuščenko, poradce starosty Mariupolu, oznámil, že Rusové shodili na Azovstal zápalné nebo fosforové bomby. Putinova armáda použila tyto zbraně na Ukrajině již dříve, ale je to poprvé, kdy byly použity proti ukrajinskému hutnímu kombinátu, kde jsou stále umístěni vojáci, jak píše server Times. Vysvětlíme vám, co jsou tyto typy bomb.

Střely 9M22S jsou určeny pro systémy BM-21 Grad a podobné víceúčelové raketomety ráže 122 mm. Byly vyvinuty Státním výzkumným a výrobním sdružením Splav v roce 1971 a vycházejí z tříštivých a demoličních střel 9M22. Střely mají bojovou hlavici 9H510, která ukrývá 180 jednotlivých zápalných prvků. Jedná se o šestiboké hranoly vyrobené z hořčíkové slitiny ML-5 a naplněné speciální pyrotechnickou směsí podobnou termitům. Každý z nich hoří nejméně dvě minuty.

Maximální dolet tohoto typu střely je téměř 20 km. Jsou dlouhé 2,9 m a váží přes 65 kg (hmotnost samotné hlavice je 17,8 kg). 9M22S se obvykle používají k ničení nepřátelské techniky a k likvidaci nepřátelských sil přímými zásahy nebo požáry, které způsobí v místě útoku.

Poněkud odlišnou, i když neméně nebezpečnou zbraní jsou fosforové bomby. Stojí však za to připomenout jejich nejdůležitější rysy. Bomby tohoto typu obsahují bílý fosfor. Vyznačuje se vysokou reaktivitou, která způsobuje, že se po kontaktu s kyslíkem samovznítí.

Stinnou stránkou bílého fosforu je navíc skutečnost, že hoří při teplotách přesahujících 1000 stupňů Celsia a že jej nelze uhasit vodou. Pokud úlomek bílého fosforu zasáhne člověka, jedinou záchranou je vyříznutí části těla, ve které se nachází. To je nesmírně důležité, protože vyhaslé fragmenty, které zůstaly v těle, se mohou znovu vznítit, pokud se dostanou do kontaktu s kyslíkem.

Nebezpečná je také vysoká koncentrace kouře, která obvykle následuje po dopadu fosforových bomb. Pro člověka je vysoce toxický a může poškodit dýchací systém a způsobit vážné zranění nebo smrt. Juraszek vysvětlil, že to souvisí s korozivním plynem obsaženým v kouři – dekaoxidem tetrafosforečným, který po rozpuštění ve vodě tvoří kyselinu fosforečnou.

Vzhledem k míře utrpení, které popsané zbraně způsobují, bylo jejich používání zakázáno mezinárodními smlouvami. Použití zápalných i fosforových bomb se řídí ustanoveními Úmluvy o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní ze dne 2. prosince 1983.

Zdroj: times.co.uk