Muži by mohli dostat antikoncepční pilulky. Na myši to funguje, zjistila studie

Nehormonální antikoncepce pro samce zabraňuje otěhotnění u myší bez zjevných vedlejších účinků, ukázala studie prezentovaná ve středu na jarním zasedání Americké chemické společnosti v San Diegu, napsali na webu ScienceBlog.

Při perorálním podávání myším samcům po dobu čtyř týdnů lék nazvaný YCT529 dramaticky snížil počet spermií a byl z 99 % účinný při prevenci otěhotnění, ukázaly údaje. Vědci uvedli, že myši použité v pokusech mohly znovu zplodit mláďata čtyři až šest týdnů poté, co přestaly lék dostávat.

Muži mají pouze dvě účinné možnosti antikoncepce, kondom a vasektomii. Kondomy jsou však pouze na jedno použití a jsou náchylné k selhání, zatímco chirurgický zákrok zvaný vasektomie je považován za trvalý. Ačkoli vasektomii lze zvrátit, je tento postup nákladný a ne vždy úspěšný.

V rámci výzkumného úsilí o vývoj perorální antikoncepce pro muže, která by byla podobná antikoncepční pilulce pro ženy, jsou v současné době hodnoceny léky zaměřené na mužský pohlavní hormon testosteron. Tyto pilulky však mohou způsobovat vedlejší účinky, jako je přibývání na váze, deprese a zvýšená hladina lipoproteinů o nízké hustotě neboli LDL cholesterolu.

Výzkumníci z Minnesotské univerzity pod vedením Gunda Georga se při vývoji nehormonální mužské antikoncepce zaměřili na protein zvaný receptor alfa kyseliny retinové. Tento protein se váže na formu vitaminu A, která hraje důležitou roli v růstu buněk, včetně tvorby spermií, a v embryonálním vývoji. Vyřazení tohoto proteinu u myších samců, které YCT529 účinně provádí, je podle vědců činí neplodnými.

„Protože může být obtížné předpovědět, zda se sloučenina, která vypadá dobře ve studiích na zvířatech, osvědčí i ve zkouškách na lidech, zkoumáme v současné době i další sloučeniny,“ uvedl Georg, profesor medicinální chemie na Minnesotské univerzitě.

Zdroj: scienceblog.com