Měli by se v horkém počasí otevírat okna? Ne. Další vědecké způsoby, jak se vypořádat s horkým počasím

Nastaly horké dny a jako každý rok mnozí z nás hledají účinné způsoby, jak ochladit sebe nebo svůj domov. Na pomoc přicházejí základní fyzikální principy, i když některá řešení vás možná překvapí.

Začněme odpovědí na otázku: Vyplatí se v horkém počasí otevírat okna? Měli byste vědět, že teplo vždy proudí z teplejšího objektu do chladnějšího. To znamená, že je mnohem snazší předměty ohřívat než ochlazovat. Proto nemusí být otevírání oken v horkém počasí tím nejlepším nápadem. Je pravda, že tím dojde k výměně vzduchu, ale v žádném případě se to neprojeví v ochlazení interiéru.

Samozřejmě vás nedoporučujeme zavírat všechna okna po celé léto. Nejlepší je větrat byt za svítání nebo pozdě večer, kdy jsou letní teploty nejnižší. Chlazení nám pomůže zastavit tepelnou setrvačnost, což je míra toho, jak rychle budova ztrácí dodanou teplotu. Zjednodušeně řečeno, stěny, strop a podlaha se zahřívají nejpomaleji a nejdéle drží teplotu.

Vědecké způsoby, jak se vypořádat s horkým počasím

Nejúčinnějším způsobem, jak se vypořádat s horkem, však bude odříznout se od zdroje (sluneční) energie. K tomu máme mnoho způsobů – od závěsů přes žaluzie a markýzy až po venkovní rolety. Vnitřní závěsy a žaluzie budou méně účinné, protože když se zahřejí, budou uvolňovat teplo do místnosti. I tak je ale lepší mít v horkém počasí okna zakrytá.

Fenomén entalpie lze využít i k ochlazení bytu během horkého počasí. Entalpie popisuje, kolik energie musí látka odebrat ze svého okolí, aby se změnila na jiný stav hmoty. Například kolik energie potřebuje voda, aby se začala vypařovat, a tím, že odebírá energii, ochlazuje své okolí. Takto se naše tělo ochlazuje pocením, ale tento jev můžeme využít i k ochlazení domu. Za tímto účelem naplňte neglazovaný hrnec jemným pískem a nalijte do něj tolik vody, aby byl vlhký. Pak na něj namiřte ventilátor.

Mnozí z nás si kladou otázku, zda se vyplatí instalovat klimatizaci. Vzhledem k tomu, že teplý vzduch je lehčí než chladný, můžeme byt účinněji ochladit jednoduchým ventilátorem. Pokud jej umístíme na podlahu a namíříme nahoru, bude rozvádět mírně chladnější vzduch z výše položené podlahy. Pokud navíc bydlíte vysoko, ve slunném bytě, může fungovat solární komínový efekt, kdy je chladnější vzduch z nižších pater nasáván nahoru.

Zdroj: redakce – autorský text, The Guardian