Malé modulární reaktory vyrobí až 300 megawatt energie. Jedná se o technologický skok?

Malé modulární reaktory (SMR) jsou pokročilé jaderné reaktory s výkonem až 300 MW(e) na jednotku, což je přibližně třetina výrobní kapacity tradičních jaderných reaktorů, uvádí agentura IAEA.

Malý – fyzicky zlomek velikosti konvenčního jaderného reaktoru.

Modulární – umožňující tovární sestavení systémů a komponent a jejich přepravu jako celku na místo instalace.

Reaktor – využívá jaderné štěpení k výrobě tepla pro výrobu energie.

Výhody reaktorů SMR

Mnohé z výhod SMR jsou neodmyslitelně spjaty s povahou jejich konstrukce – jsou malé a modulární. Vzhledem k jejich menší ploše lze reaktory SMR umístit na místech, která nejsou vhodná pro větší jaderné elektrárny. Prefabrikované bloky SMR lze vyrobit a následně dopravit a instalovat na místě, takže jejich výstavba je cenově dostupnější než výstavba velkých energetických reaktorů, které se často navrhují na míru pro konkrétní lokalitu, což někdy vede ke zpoždění výstavby. SMR nabízejí úsporu nákladů a času výstavby a lze je zavádět postupně, aby odpovídaly rostoucí poptávce po energii.

https://www.youtube.com/watch?v=UxQdS0pbpKo

Ve srovnání se stávajícími reaktory jsou navrhované konstrukce SMR obecně jednodušší a bezpečnostní koncepce SMR se často více spoléhá na pasivní systémy a inherentní bezpečnostní charakteristiky reaktoru, jako jsou nízký výkon a provozní tlak. To znamená, že v takových případech není k odstavení systémů nutný lidský zásah ani vnější síla či výkon, protože pasivní systémy se spoléhají na fyzikální jevy, jako je přirozená cirkulace, konvekce, gravitace a samopřetlakování. Tyto zvýšené bezpečnostní rezervy v některých případech eliminují nebo výrazně snižují možnost nebezpečného úniku radioaktivity do životního prostředí a veřejnosti v případě havárie.

SMR mají snížené požadavky na palivo. Elektrárny založené na SMR mohou vyžadovat méně časté doplňování paliva, a to každých 3 až 7 let, ve srovnání s 1 až 2 roky u konvenčních elektráren. Některé SMR jsou navrženy tak, aby mohly být v provozu až 30 let bez doplňování paliva.

Jaderná energie: cesta k bezuhlíkové budoucnosti

Jaderná energie zajišťuje 10 % světové spotřeby elektřiny, ale k zastavení změny klimatu je zapotřebí mnohem větší množství čisté a spolehlivé energie. V současné době provozuje jaderné elektrárny třicet zemí. Více než dvě desítky dalších se o jadernou energii zajímají, aby uspokojily své energetické a klimatické potřeby. Na západě Spojených států hledí do budoucnosti také více než 30 měst a obcí. Chtějí se zbavit emisí uhlíku a sázejí na jaderné reaktory SMR, aby toho dosáhly.

Jaký je stav jaderných reaktorů SMR?

Veřejné i soukromé instituce se aktivně podílejí na úsilí o realizaci technologie SMR v tomto desetiletí. Ruská elektrárna Akademik Lomonosov, první plovoucí jaderná elektrárna na světě, která zahájila komerční provoz v květnu 2020, vyrábí energii ze dvou SMR o výkonu 35 MW(e). Další SMR jsou ve výstavbě nebo ve fázi licencování v Argentině, Kanadě, Číně, Rusku, Jižní Koreji a Spojených státech amerických.

Více než 70 komerčních projektů SMR, které jsou vyvíjeny po celém světě, se zaměřuje na různé výkony a různá použití, jako je výroba elektřiny, hybridní energetické systémy, vytápění, odsolování vody a pára pro průmyslové aplikace. Ačkoli SMR mají nižší počáteční kapitálové náklady na jednotku, jejich ekonomická konkurenceschopnost se musí po zavedení do provozu teprve prokázat v praxi.

Zdroj: IAEA