Ligurie, oblast v Itálii, vytvořila jedinečný podvodní skleník na světě. Co se v něm pěstuje?

Kousek od pobřeží vesnice Noli v italském regionu Ligurie se pod vodou nachází šest velkých čirých kupolí nebo-li biosfér, připevněných na dně oceánu. Jsou to podvodní skleníky pro pěstování suchozemských roslin. Co všechno se v nich daří pěstovat?

Jak uvádí Euronews Green, projekt známý jako Nemova zahrada se skládá z biosfér, které využívají příznivé přírodní podmínky oceánu, jako je teplotní stabilita, absorpce CO2 a přirozená kontrola škůdců, k vytvoření prostředí vhodného pro produkci velkého množství čerstvých produktů.

Nemova zahrada je speciálně navržena pro oblasti, kde je pěstování rostlin náročné. Svět bude muset do roku 2050 nasytit 9,3 miliardy populace ve stále více nestabilnějších klimatických podmínkách a tým stojící za projektem věří, že podvodní farmy by mohly poskytnout zásobu potravin pro pobřežní obyvatelstvo, které má problém něco pěstovat.

Podle webu InterestingEngineering, Nemova zahrada vznikla poté, co Sergio Gamberini, prezident výrobce potápěčského vybavení Ocean Reef, byl v roce 2012 vyzván přítelem farmářem, aby spojil své zkušenosti s potápěčským vybavením a jeho láskou k zahradničení. Vznikl tím projekt, který začal pěstovat suchozemské rosliny pod vodní hladinou. V této podvodní zahradě již zakořenilo více než sto různých rostlin od různých bylinek, jako je bazalka, přes druhy salátů, rajčat, cuket, fazolí a zeleného hrášku až k aloe vera, houbám a jahodám.

Nejen, že byla úspěšně sklizena řada plodin, ale bylo také zjištěno, že rostliny produkované v tomto prostředí byly více bohatší na nutriční obsah než rostliny pěstované tradičními metodami. 

Každý rok objevujeme nové možnosti pro biosféry. Ekoturistika, chov ryb, mořských řas, umístění vědecké výzkumné laboratoře nebo stanice pro výzkum podmořské přírody jsou jen některé z příkladů,“ říká Gianni Fontanesi, koordinátor projektu.

Pokud jde o konstrukci podvodních skleníků, uvnitř každé kupole je zadrženo přibližně 20 000 litrů vzduchu. Sluneční světlo, které prochází vodou v okolí biosféry, ohřívá vzduch uvnitř. Když je v zimě méně přirozeného světla, LED diody připevněné k povrchu pomocí napájecího kabelu poskytují další zdroj světla. Voda kolem udržuje stálou teplotu uvnitř kupole ve dne i v noci a odpařování a kondenzace uvnitř zajišťují zásobování rostlin sladkou vodou.

Tento koncept se ukázal jako efektivní a úspěšný a tým nyní může začít exportovat technologii i na jiná místa. Biosféry byly již vybudovány v Belgii, na Florida Keys (USA) a další jsou na cestě.

Zdroj: interestingengineering, euronews.com, fareasternagriculture.com, nemosgarden.com