Lidstvo toto místo navštěvovalo 50 000 let. Vědci zjistili, co se v jeskyni za tu dobu odehrávalo

Jeskyně v jižním Španělsku byla našimi předky využívána více než 50 000 let. Jedná se o celosvětovou raritu, která potvrzuje, že lidé si nevybírají místa, která poskytují útočiště pro jejich sídla, náhodně, jak píše server Plos.

Cueva de Ardales je jeskyně v Malaze, která je proslulá rozsáhlými prehistorickými uměleckými díly namalovanými a popsanými na stěnách. Vědci objevili a popsali více než 1 000 takových děl, z nichž některá potvrzují, že neandertálci je vytvořili sami. V jeskyni probíhají vykopávky, které mají odpovědět na otázku, k čemu sloužila a proč byla využívána tak dlouho.

Neandrtálci a moderní lidé využívali jeskyni Cueva de Ardales k uměleckým účelům a k pohřbívání mrtvých. Využívali ji 50 000 let a jde tedy o nejdelší období lidské činnosti, které archeologové na jednom místě znají.

Vykopávky prováděné v letech 2011-2018 se zaměřily na vchod do jeskyně, který byl pravděpodobně nejfrekventovanějším místem a obsahoval největší koncentraci maleb.

Jeskyně s velkým symbolickým významem

Radiometrické datování a analýzy ostatků v jeskyni ukazují, že prvními obyvateli Cueva de Ardales byli pravděpodobně neandrtálci před více než 65 000 lety. Období jejich využívání jeskyně skončilo asi před 43 000 lety. Moderní lidé se k nám dostali asi před 35 000 lety a používali ji sporadicky – zhruba do začátku chalkolitu neboli doby měděné.

Je zajímavé, že ačkoli moderní lidé přišli do jeskyně později než neandrtálci, využívali ji k podobným účelům. V jeskyni nebyly nalezeny žádné předměty denní potřeby, takže je pravděpodobné, že zde nikdo nežil.

Nejstarší příklady jeskynního skalního umění zahrnují abstraktní vzory (tečky, odražené konečky prstů nebo šablony rukou), zatímco pozdější příklady zahrnují mnohem propracovanější zobrazení, včetně zvířat. Výzkumy ukazují, že Cueva de Ardales má velkou symbolickou hodnotu. V okolí se nachází více než 30 dalších jeskyní s podobnými malbami, které dohromady mohou tvořit komplexní síť.

Zdroj: plos.org