Lidé mají třetí sadu zubů, říká japonský vědec. Nová medicína by jim mohla pomoci v růstu

Žraloci jsou zajímaví především svou schopností obnovovat zuby. A přestože skupina japonských vědců netvrdí, že bychom se měli snažit být co nejvíce podobní žralokům, rádi by, abychom jednou měli stejnou schopnost.

V návaznosti na studii z roku 2021 (publikovanou v časopise Scientific Reports), která ukázala, jak léky zaměřené na protein syntetizovaný genem USAG-1 mohou ovlivnit počet zubů narostlých u zvířat, obrátil tým svou pozornost k lidem. V roce 2024 ohlásili vědci klinickou zkoušku léku, který, jak doufají, bude v roce 2030 připraven k obecnému použití, píše portál Popularmechanics.

„Myšlenka pěstování nových zubů je snem každého zubaře. Pracoval jsem na tom už jako postgraduální student. Byl jsem přesvědčen, že se mi to podaří uskutečnit,“ řekl Mainichi Katsu Takahaši, vedoucí výzkumný pracovník a vedoucí oddělení stomatologie a ústní chirurgie v lékařském výzkumném ústavu Kitano Hospital v Ósace V Japonsku. „Doufáme, že se dočkáme doby, kdy bude medicína na obnovu zubů třetí volbou vedle zubních náhrad a implantátů.“

Takahaši strávil léta výzkumem možností opětovného růstu zubů a zaměřil se na roli genů při růstu zubů. „Počet zubů se měnil díky mutaci jediného genu,“ řekl. „Pokud se to stane cílem našeho výzkumu, měl by existovat způsob, jak změnit počet zubů u lidí.“

Vědci zjistili, že protein USAG-1 může omezovat růst zubů u myší, takže zajištění toho, aby se tento protein netvořil, by mohlo potenciálně vybízet k růstu zubů. Tým vyvinul lék, který tento protein blokuje, a úspěšně umožnil myším růst nových zubů.

Článek publikovaný v roce 2023 v časopise Regenerative Therapy zdůrazňuje, že léčba protilátkou proti USAG-1 u myší by mohla nabídnout „průlom v léčbě anomálií zubů u lidí“.

Vzhledem k tomu, že přibližně 1 % lidí trpí anodoncií, genetickým onemocněním, které neumožňuje růst plného počtu zubů, existuje naděje na opětovný růst zubů u lidí, která přesahuje rámec pokusů zaměřených pouze na myši.

A tuto naději, jak tvrdí Takahaši, by měla ještě více podpořit skutečnost, že již vědci mají předem připravený výchozí bod. Podle jeho slov jeho předchozí výzkumy ukazují, že lidé mají počátek třetí sady zubů již zabudovaný v ústech. Nejviditelněji se to projevuje u 1 procenta lidí s hyperdoncií, tedy růstem více než celé sady zubů. Takahaši se domnívá, že aktivace této třetí sady pupenů správnou genovou manipulací by mohla podpořit opětovný růst zubů.

Pokud vše v nadcházející klinické studii dopadne dobře, může mít svět více zubů již v roce 2030.

Zdroj: studie, Popularmechanics, článek