Letoun F35 nesmí létat v bouřkách! Problém trvá již mnoho let a my víme proč

Letouny F-35 mají již několik let oficiálně nařízeno vyhýbat se bouřkovým mrakům a nejnovější úpravy, které představila společnost Lockheed Martin, neuspokojují Pentagon, který trvá na úplném odstranění tohoto problému. Vysvětlujeme zákulisí tohoto problému, který trvá již 12 let.

F-35A, což je nejoblíbenější varianta F-35, jak je patrné z posledních zpráv z webu Breaking Defense, má i nadále Pentagonem stanovený zákaz létání v okruhu 40 km od blesků.

Toto omezení mělo být zrušeno poté, co Pentagon ověřil nejnovější vylepšení a softwarové opravy systému OBIGGS, ale nakonec byly tyto opravy shledány nedostatečnými a omezení budou nadále platit. Opravy jsou na strojích prováděny od srpna 2022 a plán je dokončit výměnu komponentů v roce 2025.

Poslední omezení byla na letoun F-35A uvalena v roce 2020, kdy byly při rutinní kontrole letounu zjištěny problémy s potrubím systému OBIGGS, který má kromě výroby kyslíku pro pilota také plnit palivové nádrže dusíkem. To je důležité, protože dusík jako neutrální plyn neumožňuje, aby palivo uložené v nádržích explodovalo, pokud do letadla udeří blesk.

Není to poprvé, co se to stalo, protože F-35A měly problém s blesky už v roce 2010. Z tohoto důvodu Pentagon zakázal letounům F-35A létat v blízkosti bouřkových mraků kvůli riziku katastrofické ztráty stroje, což trvalo až do roku 2014. V důsledku toho byl systém OBIGGS přepracován, ale jak je vidět, problém přetrvává a je zdrojem vtipů, protože celý název letounu zní F-35A Lightning II, v překladu F-35A „Blesk“. Zajímavé je, že tento problém se nevyskytuje u verzí F-35B a F-35C, které mají jinak navržený systém OBIGGS.

To ale neznamená, že každý letoun F-35A po setkání s bleskem exploduje, protože již byly zaznamenány případy, kdy byly letouny F-35A zasaženy výbojem a všechny letouny přežily. Podle serveru Air Force Times zaznamenalo americké letectvo, námořní pěchota a námořnictvo USA na konci ledna 2022 patnáct případů zasažení letadel bleskem, který samozřejmě způsobil poškození strojů.

Nejhorším případem byl letoun F-35, který se zřítil 3. srpna 2021, kdy došlo k poškození krytu kabiny, potahu letounu a přístupových panelů draku.

Zdroj: Air Force Times; Breaking Defense