Kyborg, který slyší barvy, testuje nástroj ovlivňující plynutí času

Pro umělce Neila Harbissona, který sám sebe označuje za „kyborga“ a žije nedaleko Barcelony, jsou barvy doslova hudbou pro jeho uši, a to díky anténě, kterou navrhl k překonání barvosleposti. Nyní testuje nové zařízení určené k fyzickému vnímání plynutí času, napsal server france24.com.

Harbisson se narodil v Severním Irsku s vzácným onemocněním, které mu dovolovalo vidět pouze v odstínech šedi. Jako dítě se stal posedlý barvami, které nikdy neviděl.

Během studia vyvinul tenkou kovovou tyč, která se mu klenula nad hlavou a vibrovala podle barev, které rozpoznala. V roce 2004 se mu podařilo přesvědčit chirurga, aby mu ji zavrtal do lebky. Je součástí jeho těla stejně jako nos nebo uši a dává mu schopnost „slyšet“ barvy, které jeho oči nevidí.

„Být kyborgem znamená, že technologie je součástí vaší identity,“ říká. „Umožňuje mi vnímat barvy od infračervené po ultrafialovou prostřednictvím vibrací v mé hlavě, které se pak stávají zvukem, takže vlastně slyším barvy.“ Senzor snímá frekvenci barev a převádí je na zvuky, které vnímá kostním vedením.

Spojení barvy a zvuku také znamená, že při poslechu hudby nebo dokonce řeči vnímá barvy, přičemž každá slabika má frekvenci, která souvisí s barvou. „Na začátku bylo všechno chaotické, protože anténa mi nic neříkala: modrá, žlutá, růžová, dávala mi vibrace a já netušil, jakou barvu mám před sebou,“ řekl Harbisson. „Ale po nějaké době si na to můj mozek zvykl a pomalu se to stalo součástí mého vnímání a začalo to být normální,“ dodal.

Ovlivňování času

Harbisson však nyní obrací svou pozornost k novému projektu. Vytvořil zařízení ve tvaru robustního kovového límce, které je navrženo tak, aby snímalo plynutí času. Nyní zahajuje roční zkušební provoz, aby zjistil, jak funguje.

„Kolem krku mám tepelný bod, který trvá 24 hodin a umožňuje cítit rotaci planety,“ řekl. „Jakmile si na to mozek zvykne, můžete pomocí aplikace provádět jemné změny rychlosti tepelného bodu, což by mělo změnit vaše vnímání času,“ dodal.

„Potenciálně byste tak mohli čas protáhnout nebo vyvolat pocit, že čas plyne rychleji,“ míní Harbisson.

Zdroj: france24.com