Klimatologové nevědí, jak ještě více varovat lidstvo. Množství skleníkových plynů stoupá

Měření provedená Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA) ukazují, že metan, jeden z nejsilnějších skleníkových plynů, roste rychleji, než kdykoli v historii uvádí se na webu Gizmodo. Podle zprávy úřadu stoupla v roce 2021 hladina metanu o 17 částic na miliardu (ppb). To je největší meziroční nárůst od roku 1983, kdy vědci začali zaznamenávat jeho množství v atmosféře.

Zmíněný údaj výrazně překonává již tak děsivý rekord z roku 2020, kdy metan vzrostl o 15,3 ppb. Množství metanu v atmosféře se nyní podle NOAA pohybuje v průměru kolem 1 895,7 ppb, což je o 163 % více než v předindustriálním období (1850-1900) a o 15 % více než v letech 1984 až 2006.

„Naše údaje ukazují, že celosvětové emise se nadále vyvíjejí špatným směrem a rychlým tempem,“ uvedl v prohlášení správce NOAA Rick Spinrad. „Důkazy jsou konzistentní, alarmující a nepopiratelné. Snížení emisí metanu je důležitým nástrojem, který musíme použít již nyní, abychom zmírnili dopady změny klimatu v blízké budoucnosti a rychle snížili rychlost oteplování,“ dodal.

Metan zůstává v atmosféře jen asi 12 let. Naproti tomu oxid uhličitý se v ní drží mnohem déle. Proto je zdánlivě méně důležité brát metan v úvahu pro dlouhodobé scénáře oteplování. Jeho působení v atmosféře je však znepokojivě silné. Za 20 let je více než 86krát silnější než CO2, což znamená, že i za relativně krátkou dobu může způsobit velkou spoušť. Jedním z prvních kroků, jak dostat naše emise pod kontrolu, je vymyslet, jak snížit emise metanu a zpomalit tak krátkodobě šílené oteplování, kterého jsme aktuálně svědky. Jeho dopady jsou stále zjevnější.

Za svůj nárůst se nemusí „stydět“ ani oxid uhličitý. V roce 2021 činil celosvětový průměr naměřených hodnot CO2 na zemském povrchu 414,7 částic na milion (ppm), což představuje skok oproti průměru 412,5 ppm v roce 2020. Denní měření CO2 dosáhla v loňském roce také několika šokujících individuálních milníků. V jednom dubnovém dni bylo naměřeno více než 421 ppm.

Nová čísla přicházejí v návaznosti na historicky nejnaléhavější zprávu Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), která byla zveřejněna minulý týden. Kromě tvrdých příkazů o změně směru v oblasti emisí CO2 do tří let, zpráva také vyzývá ke snížení emisí metanu o 34 % do konce desetiletí.

Metan je pravděpodobně jedním z nejsnáze řešitelných klimatických problémů, a to částečně proto, že víme, odkud jeho velké množství produkovaného člověkem pochází. Jde především o zemědělství a těžbu ropy a zemního plynu. Máme také k dispozici mnoho technologií, které mohou problémy vyřešit. Co nám však chybí, je konání.

„Musíme lidstvo na změnu klimatu připravovat, abychom se přizpůsobili tomu, co už tu je, a připravili se na to, co přijde,“ správce NOAA Rick Spinrad. „Zároveň si již nemůžeme dovolit odkládat naléhavá a účinná opatření potřebná k řešení příčiny problému – znečištění skleníkovými plyny.“